آذربایجان و ارمنستان در مسکو برای پایان درگیری توافق کردند

پس از نزدیک به دو هفته درگیری مرگ‌بار، وزرای خارجه دو کشور آذربایجان و ارمنستان روز شنبه در مسکو برای آتش‌بس و ادامه گفتگوهای بیشتر توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این توافق پس از ساعت‌ها مذاکره این وزیران خارجه در مسکو، پایتخت روسیه، حاصل شد، و به این ترتیب آتش‌بس از نیمه شب روز شنبه اجرا خواهد شد.

نمایندگان دو کشور آذربایجان و ارمنستان به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به پای میز مذاکره رفته بودند.

تازه‌ترین دور درگیری در منطقه ناگورنو-قره‌باغ تاکنون جان نزدیک به ۴۰۰ نفر را گرفته و این نگرانی را ایجاد کرده بود که به جنگی تمام عیار بدل شود و پای دیگر کشورهای منطقه از جمله ترکیه و روسیه را نیز به میان بکشد.

حال، به گفته سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، دو طرف توافق کرده‌اند که در پی آتش‌بس به گفتگویی «اساسی» بنشینند.

آقای لاوروف در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر کرد می گوید که آتش بس با میانجی‌گری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اجرا می شود و در خلال آن دو طرف اجساد و اسرا را مبادله خواهند کرد.

دور جدید درگیری در منطقه ناگورنو-قره‌باغ واقع در جنوب قفقاز، که عمده جمعیت آن را ارامنه تشکیل می‌دهد، از ۲۷ سپتامبر (ششم مهر) آغاز شد و گزارش‌ها از ادامه تبادل آتش در روز جمعه همزمان با مذاکرات حکایت داشت.

دو همسایه از سال ۱۹۸۸ بر سر کنترل منطقه در جنگ بوده اند و با وجود آتش‌بس در سال ۱۹۹۴، تاکنون چندین بار درگیر شده‌ا‌ند. ارمنی‌های ناگورنو-قره باغ در سال ۱۹۹۱ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کردند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰