آمریکا تعدادی از مقام ها و نهادهای سرکوبگر رژیم اسلامی را به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم کرد

آمریکا روز سه‌شنبه ۷ دسامبر و در بحبوحه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین برای احیای برجام، تحریم‌هایی را علیه حکومت ایران اعمال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحریم‌های هدفمند و جدید علیه چندین نهاد و مقام ایرانی و به دلیل آنچه که واشنگتن آن را «نقض فاحش حقوق بشر» در ایران می‌خواند، تنظیم و اعمال می‌شود.

در این فهرست منتشر شده، نام ۸ فرد و همچنین چهار نهاد ایرانی دیده می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده این اشخاص و موسسات در سرکوب معترضان ایرانی و همچنین نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند. بر این اساس نیروی ضد تروریسم ایران موسوم به «نوپو»، زندان مرکزی اصفهان، زندان زاهدان و همچنین یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نهادهایی هستند که به فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این مجموعه‌ها در سرکوب معترضان اخیر در نقاط مختلف ایران نقش داشته‌اند. همچنین در میان ۸ نفری که در این فهرست قرار دارند، افراد به دلیل ارتباط با همین نهادها در سیاهه تحریمی‌ ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

این نخستین تحریم‌های اعمال شده علیه مقام‌های ایرانی در دولت جو بایدن به شمار نمی‌رود و در آخرین مورد، روز ۲۹ اکتبر وزارت خزانه‌داری این کشور چندین فرد و نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط با برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرده بود.

تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه افراد و نهادهای ایرانی در حالی اعلام می‌شود که قرار است دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام از روز پنجشنبه در پایتخت وین از سر گرفته شود. این دومین دور از مذاکراتی است که در دولت ابراهیم رئیسی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

بعد از پایان دور پیشین گفتگوها و ابراز ناامیدی طرف‌های غربی نسبت به جدی بودن تیم جدید ایرانی در پای میز مذاکرات، مقام‌های آمریکایی تهدید کرده بودند در صورتی که این روند ادامه یابد، واشنگتن طرح‌های دیگری را در قبال ایران مورد بررسی قرار خواهد داد. با این حال مقام‌های دولت جدید ایران مدعی هستند که طرح‌های ارائه شده آنها در وین، قابلیت پیشرفت و حصول به توافق را دارد.

برگرفته از سایت اخبار روز، ۸ دسامبر ۲۰۲۱