آمریکا: روسیه به دنبال ایجاد بهانه‌ برای حمله به اوکراین است

سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد روسیه گروهی را برای انجام “اقدامات خرابکارانه” در شرق اوکراین مستقر کرده است. آمریکا می‌گوید روسیه پیشتر از همین تاکتیک برای الحاق کریمه استفاده کرده بود.

دولت آمریکا روسیه را متهم می‌کند که در پی ایجاد بهانه‌ای برای حمله به اوکراین است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در تازه‌ترین نشست خبری خود گفت واشنگتن به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد روسیه گروهی را برای انجام عملیات خرابکارانه در شرق اوکراین مستقر کرده است.

به گفته او این گروه از جمله متشکل از افرادی است که در زمینه کار با مواد منفجره آموزش دیده‌اند و قصد دارند اقداماتی علیه نمایندگان روسیه در آنجا انجام دهند. ساکی از احتمال به راه افتادن یک کمپین رسانه‌ای نیز ابراز نگرانی کرد که برای توجیه مداخله روسیه در اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

کاخ سفید هنوز مدارکی برای اثبات این اتهامات ارائه نکرده است. اما جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفته است که به صحت این اطلاعات اطمینان دارد. به گفته او روسیه در سال ۲۰۱۴ نیز از همین روشن برای الحاق شبه جزیره کریمه استفاده کرده است.

او در نشست خبری جمعه ۲۴ دی از طرح روسیه برای یک “صحنه آرایی عملیاتی” برای حمله به شهروندان روس‌زبان در اوکراین سخن گفت. به گفته او “عوامل روسیه” قصد دارند با این کار “بهانه‌ای برای اشغال اوکراین” به دست آورند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران به “تاکتیک روسیه” برای الحاق کریمه اشاره کرد و گفت که آمریکا «سرنخ‌هایی در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه می‌خواهد بهانه‌ای برای تهاجم به اوکراین بسازد»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرگزاری دولتی تاس گفت که این اظهارات کاملا بی‌اساس است.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) اعلام کرد که در حوزه دفاعی شرق روسیه یک رزمایش اعلام‌نشده برای آمادگی رزمی صورت گرفته است. این مانور به دنبال مذاکرات بی‌ثمر میان روسیه و کشورهای غربی بر سر بحران اوکراین انجام شد.

در همین روز و به فاصله کوتاهی پس از پایان این مذاکرات سایت‌ بسیاری از نهادهای دولتی اوکراین، از جمله نهاد ریاست جمهوری، وزارت دفاع، وزارت‌ خارجه و شورای امنیت ملی این کشور هدف یک حمله گسترده سایبری قرار گرفت.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲