اجرای طرح زنانه-مردانه کردن پارک‌ها در تهران

محمد آقامیری روز شنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در گفت‌وگویی با وبسایت دیده‌بان ایران برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر زنانه-مردانه شدن پارک‌ها در پایتخت ایران را تایید کرد و گفت، شهرداری تهران در این طرح قصد دارد برخی از پارک‌ها را ”در اختیار مادر و کودک قرار بدهد و به نوعی این پارک‌ها را به پارک‌های خانواده تبدیل کند”.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت، این طرح در حال حاضر در بیشتر پارک‌ها اجرا شده و تا روزهای آینده در سایر پارک‌ها هم اجرا خواهد شد.

آقامیری هدف از اجرای طرح یاد شده را ”تامین امنیت زنان” خواند و تاکید کرد: «مردم کلی اعتراض داشتند که چرا ما یک پارک امن نداریم؟ مادرانی که کودکانشان را برای بازی به پارک‌ها می‌بردند نمی‌توانستند از ترس دزدیده شدن فرزندان‌شان تکان بخورند».

این نخستین بار است که یک مقام رسمی به نقل از ”مردم” می گوید، در پایتخت جمهوری اسلامی حتی یک پارک امن وجود ندارد و ناامنی به حدی است که مادران نگران ربوده شدن فرزندانشان هستند.

از گفته‌های آقامیری چنین بر می‌آید که شورای شهر تهران بر این نظر است که ربایندگان کودکان تنها مردان هستند.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، شماری از پارک‌های پایتخت به این خاطر زنانه-مردانه شده‌اند که ”یک مادر به دور از چشم نامحرم به راحتی بتواند با فرزندش بازی کند”.

او از اختصاص بیش از۲۰۰ پارک به زنان خبر داد و گفت که به این ترتیب، ”زنان ما می‌توانند در این پارک‌ها به‌راحتی ورزش، مطالعه و یا با فرزندان‌شان تفریح کنند”.

آقامیری از ”تقاضای زیاد مردم تهران” به عنوان دلیل اختصاص برخی از پارک‌های پایتخت به زنان یاد کرد و افزود: «ما فقط خواسته مردم را اجرا کردیم. در پارک‌ها مردان غریبه و جوانان نامحرم حضور دارند و این به صلاح بانوان نیست».

به گفته او، ”یک سری از این پارک‌ها برای همیشه پارک بانوان و مادران و کودکان باقی می‌مانند” چرا که ”مردان در طول روز سرکار هستند” اما زنان ”وقت آزاد بیشتری دارند” و می‌توانند با فرزندان خود به این پارک‌ها مراجعه کنند.

مردم گفته‌اند: در پارک‌های تهران ناامنی به حدی است که مادران از ترس ربوده شدن فرزندانشان نمی‌توانند تکان بخورند
مردم” گفته‌اند: در پارک‌های تهران ناامنی به حدی است که مادران از ترس ربوده شدن فرزندانشان نمی‌توانند تکان بخورند

پیشتر نیز گزارش‌هایی درباره تفکیک جنسیتی در شماری از پارک‌های تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران منتشر شده بود.

شهردار تهران روز ۱۴ فروردین ماه از احداث ۵ پارک ویژه زنان در تهران خبر داده و گفته بود که به این ترتیب، تعداد پارک‌های ویژه زنان در پایتخت ایران به ۱۲ مورد خواهد رسید.

علیرضا زاکانی افزود، شهرداری تهران تصمیم دارد تا در هر محله‌ ”یک بوستان و یا بخشی از بوستان محله‌ را به مادران و کودکان اختصاص دهد”.

فاطمه سلیمی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز روز ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ گفته بود که چهار پارک جدید ویژه بانوان در سطح این شهر احداث خواهد شد.

در مشهد چندین پارک و بوستان ویژه زنان راه‌اندازی شده است.

سلیمی گفته بود که برای ”بهسازی امکانات موجود در پارک‌های ویژه زنان در مشهد” ۲۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته است.

تیرماه ۱۴۰۰ نیز خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارشی از احداث هشت پارک ویژه زنان به عنوان ”مهم‌ترین مطالبه زنان کرمانشاهی” یاد کرد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۰ آوریل ۲۰۲۲