احزاب بزرگ آلمان از بیم انتقام‌جوئی ایران، خواستار خروج سربازان کشورشان از عراق شدند | نوشته جواد طالعی

قتل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محافل سیاسی آلمان را به شدت نگران کرده است. حزب لیبرال خواستار تشدید تدابیر امنیتی برای جلوگیری از عملیات تروریستی در آلمان شده و دو حزب سوسیال دموکرات و سبزها خروج فوری نیروهای آلمانی از عراق را پیشنهاد کردند.

پرتیراژترین روزنامه آلمان، “بیلد”، با این استدلال که قاسم سلیمانی به امکانات مالی، نظامی و اطلاعاتی یک کشور بزرگ دسترسی داشته است، او را «خطرناک تر از اسامه بن لادن» معرفی کرد و نوشت: «ایالات متحده آمریکا بدترین تروریست جهان را با حمله پهپادهای خود به قتل رساند».

معاون فراکسیون پارلمانی حزب “دموکرات آزاد”، در گفت‌وگو با همین روزنامه هشدار داد که آلمان و اروپا باید روی حملات تروریستی و انتقامی ایران در اروپا حساب کنند.

“آگوست هنینگ”، رئیس پیشین سازمان امنیت داخلی آلمان نیز هشدار داد که امنیت داخلی آلمان می‌تواند در پی قتل قاسم سلیمانی به خطر بیافتد. به گفته این مقام، هزاران پشتیبان حزب‌الله در آلمان زندگی می‌کنند و ممکن است آنها برای عملیات انتقامی، مورد استفاده جمهوری اسلامی قرار گیرند.

“پتر نویمن” رئیس کالج سلطنتی انستیتو تحقیقات بنیادگرائی و تروریسم هم گفت: «جانشین سلیمانی بلافاصله تعیین شد. ایران می‌تواند عملیات تروریستی در آلمان را نیز هدایت کند».

“راینولد روبه” مسئول پیشین امور دفاعی در ارتش آلمان، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت دو سال پیش آشکار شد که یک جاسوس جمهوری اسلامی ایران، وی را بیست و چهارساعته تحت نظر داشته است. مراکز امنیتی آلمان در همان زمان مدعی شدند که هدف این مأموریت، شناسائی اهداف مناسب برای عملیات تروریستی از سوی لشگر قدس بوده است.
جاسوس مورد نظر “راینولد روبه” اکنون در زندان بسر می‌برد و متهم به همکاری با سپاه قدس شده است.

واکنش رسمی احزاب بزرگ
همزمان با این واکنش‌ها، دو حزب قدرتمند “سوسیال دموکرات” و “سبزها” خواستار خروج فوری سربازان آلمانی از خاک عراق شدند و حزب دموکرات آزاد حفاظت جدی‌تر از مراکز یهودیان و آمریکائی‌ها در آلمان را ضروری دانست. “کلاودیا روت”، معاون مجلس فدرال از حزب “سبزها” گفت که درست‌ترین تصمیم قطع مأموریت سربازان آلمانی در عراق است.
خانم روت، پیش تر چندبار به ایران سفر کرده و با سیاست‌های جمهوری اسلامی آشنا است. او در مورد نقش قاسم سلیمانی گفت: «سلیمانی مسئولیت سیاست خارجی تهاجمی جمهوری اسلامی و نقض مکرر حقوق بشر را به عهده داشت و در سیاست خارجی، از رئیس جمهور ایران قدرتمندتر بود. بنابراین واکنش قتل او می‌تواند ابعاد بزرگی داشته باشد».
“کلاودیا روت” در عین حال دونالد ترامپ را به خاطر قتل قاسم سلیمانی به «یک قدم دیگر در مسیر بی‌مسئولیتی و نقض احتمالی حقوق ملل» متهم کرد و اقدام او را «عامل تشدید چرخه درگیری غیرمسئولانه بیشتر دو طرف» نامید.
رئیس حزب “سبزها”، در تأیید اظهارات خانم روت، خواستار خروج همه سربازان آلمانی از عراق شد.

آلمان در حال حاضر ٤١۵ نظامی زن و مرد در عراق و اردن دارد که ٩٠ تن از آنها در اقلیم کردستان و ٢٧ تن در ٣٠ کیلومتری شمال بغداد مستقر شده‌اند. مأموریت آنان، آموزش پیش‌مرگه‌های کردستان و سربازان ارتش عراق است.

“زاسکیا اسکن” رئیس حزب “سوسیال دموکرات” آلمان نیز از دولت خواست که نسبت به خروج فوری نظامیان این کشور از عراق اقدام کند. همزمان وزارت دفاع آلمان اعلام کرد که برای ما حفظ جان سربازان آلمان مقدم بر همه چیز است.
حزب “سوسیال دموکرات” در دولت ائتلافی آلمان حضور دارد. رئیس این حزب پیش‌بینی کرد که قتل قاسم سلیمانی می‌تواند سبب تقویت تندروها در ایران شود.

تشدید تدابیر امنیتی در آلمان
اما حزب “دموکرات آزاد” آلمان، بیش از هرچیز نسبت به امنیت مراکز یهودیان و آمریکائی‌ها در آلمان ابراز نگرانی کرده است. “کنستانتین کوهله” کارشناس امور داخلی این حزب در دولت آلمان، گفت: «ایران و متحدانش احتمالاً دست به عملیات انتقامی خواهند زد و این عملیات می‌تواند در آلمان هم انجام شود. به همین دلیل باید حفاظت از مراکز یهودیان و آمریکائی ها در آلمان تقویت شود».

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه،، ۴ ژانویه ۲۰۲۰