افزایش شمار کودکان کار در استان اصفهان

یک فعال حقوق کودک در استان اصفهان گفته که شمار کودکان کار در این استان افزایش یافته و با شیوع کرونا آنها با مشکلات اقتصادی بیشتری دست به گربیان هستند.

شیما اسکندری، مدیر اجرایی خانه فرهنگ پگاه اصفهان یکشنبه ۲۸ اردیبهشت گفت: متاسفانه تعداد کودکان کار در شهر خیلی درحال افزایش است. او آمار دقیقی از شمار این کودکان ارائه نداد اما نوید مسائلی، مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان کار طلوع مهر و دوستی اصفهان از شناسایی ۷۰۰ کودک کار در این شهر خبر داد.

او گفت که بیشتر این کودکان «ضایعات جمع‌کن یا دست‌فروش هستند» و به دلیل شرایط خانوادگی «بار تامین هزینه بر دوششان افتاده است».

دولت از آغاز شیوع کرونا اعلام کرد برنامه‌هایی به منظور حمایت از کودکان کار و خیابان در دستور کار قرار داد. هیچ یک از این برنامه تا به حال عملی نشده، درآمد کودکان کار که اغلب دست‌فروش هستند کاهش یافته و معیشت خانواده‌شان تحت تاثیر قرار گرفته است.

اسکندری در باره وضعیت این کودکان در دوره شیوع کرونا گفت: «اوایل شیوع کرونا کسی از بچه ها خرید نمی کرد، حتی اسپری های ضدعفونی دست که به بچه ها داده بودیم را برای ضدعفونی آدامس و لواشک استفاده می کردند تا مردم از آنها خرید کنند، خیلی وضعیت بحرانی داشتند و بیشترشان سراغ جمع کردن پسماندها رفته بودند، این بچه ها بیشترشان نان آور خانواده اند، وقتی درآمدی ندارند کل خانواده شان دچار مشکل می شود، طوری که حتی در یک وعده غذایی هم مانده بودند».

به گفته او با زیاد شدن رفت و آمدها کمی وضعیت بچه‌ها بهتر شده است. او اما گفت: خیلی از بچه ها به خاطر خستگی کار نمی‌توانند درست درس بخوانند و حتی برای ثبت‌نام در مدارس به خاطر هزینه‌هایی که باید بپردازند مشکل دارند، ما تلاش می‌کنیم تاجایی که می‌توانیم مشکلات تحصیلی بچه‌ها را برطرف کنیم.

مسائلی هم تایید کرده که شیوع کرونا بر معیشت کودکان کار مستقیم داشته است: با شیوع ویروس کرونا مردم از کودکان کار و دست‌فروش خرید نمی‌کردند و چون این بیشتر کودکان کار نان‌آوران روزمزد خانواده هستند عملا نمی‌توانستند هزینه خانواده را تامین کنند که باعث مشکلات زیادی برای آنها شده و تاثیر مستقیمی روی زندگی آنها داشته است».

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۷ می ۲۰۲۰