اوپک پلاس با افزایش محدود تولید نفت موافقت کرد

اوپک پلاس با افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام از ابتدای ماه سپتامبر ۲۰۲۲ موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک پلاس در نشست چهارشنبه ۱۲ مرداد با اعلام این افزایش تولید، از ناکافی بودن سرمایه‌گذاری‌ها در بخش اکتشاف، حفاری و تولید نفت و تاثیرات آن بر میزان عرضه در بازارها ابراز نگرانی کردند.

نوسانات در بازار نفت قابل‌پیش‌بینی بود زیرا اکثر اعضای اوپک پلاس در حال حاضر نزدیک به حداکثر ظرفیت تولید خود را صادر کرده و قادر به پاسخگویی به درخواست ایالات متحده جهت افزایش تولید در راستای کمک به مواجهه با افزایش قیمت‌ها نیستند.

اوپک پلاس همچنین نگرانی خود را از کافی نبودن سرمایه‌گذاری در بخش حفاری ابراز کرد و گفت که کمبود سرمایه‌گذاری بر تامین عرضه کافی نفت برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده بازار پس از سال ۲۰۲۳، تأثیر منفی خواهد گذاشت.

اوپک پلاس تاکید کرد که محدودیت ظرفیت مازاد نفت، استفاده توام با احتیاط شدید آن را ایجاب می‌کند.

ایالات متحده از سعودی و امارات متحده عربی، دو عضو برجسته اوپک، خواسته است تا نفت بیشتری تولید کنند.

تحریم‌های ایالات متحده و غرب علیه روسیه، افزایش قیمت‌های انرژی در انواع مختلف آن را به‌دنبال داشته و تورم را به بالاترین سطح خود در چند دهه اخیر رساند و باعث شد بانک‌های مرکزی، نرخ‌های بهره را به شدت بالا ببرند.

افزایش اندک تولید نفت، به گفته تحلیلگران، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را ناامید خواهد کرد، زیرا او شخصاً با رهبران عربستان سعودی برای کمک به کاهش قیمت‌های انرژی رایزنی کرده بود.

بر اساس بیانیه‌ای که پس از کنفرانس ویدئویی وزیران اوپک پلاس صادر شد، این نهاد به رهبری عربستان سعودی و روسیه تصمیم گرفت که تولید خود را برای ماه سپتامبر فقط ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد که بسیار کمتر از افزایش‌های قبلی است.

به گفته تحلیلگران، این یک عقبگرد در بهبود روابط آمریکا و عربستان خواهد بود.

با افزایش شدید قیمت انرژی پس از جنگ روسیه در اوکراین، بایدن در ماه ژوئیه در سفری بحث برانگیز به عربستان سعودی،‌ تلاش کرد محمد بن سلمان را متقاعد کند که شیرهای تولید را برای ثبات بازار و مهار تورم افسارگسیخته باز کند.

برگفته ای از سایت اخبار روز،۴ اگوست ۲۰۲۲