بازار ارز ایران تحت تأثیر انتخابات آمریکا

بازار ارز ایران زیر تأثیر انتخابات آمریکا قرار گرفته است. از روز گذشته قیمت دلار در بازارهای ایران نوسان داشت. کسانی که احتمال می‌دهند ترامپ برنده می‌شود دلار می‌خرند، آن‌ها که گمان می‌کنند بایدن پیروز انتخابات است، دلار می‌فروشند. حامیان ولی فقیه از این تحولات ناخشنودند.

صبح پنجشنبه ۱۵ آبان قیمت دلار در بازار غیررسمی ارز به ۲۸ هزار و ۹۲۷ تومان رسید. قیمت دلار روز گذشته تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوسانات زیادی داشت بدان حد که برخی صرافی‌ها از خرید و فروش دلار آمریکا خودداری کردند. به گزارش اقتصاد آن‌لاین دلار کار خود را با نرخ ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان شروع کرد و در میانه روز به حدود ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان هم رسید اما مجدداً در روز پنجشنبه با احتمال پیروزی بایدن به مجرای ۲۸ هزار تومان بازگشت.

روز گذشته همزمان با افزایش قیمت دلار، قیمت طلا هم در بازار داخلی تحت تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش یافت. نایب رئیس‌ اتحادیه طلا و جواهر، ظهر روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری امنیتی تسنیم گفت:«قیمت سکه از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.» در ابتدای این هفته، قیمت سکه با ریزش ۶۰۰ هزار تومانی به کانال ۱۲ میلیون تومان برگشته بود.

روزنامه همشهری روز پنجشنبه با استناد به گفته‌‌های یک کارشناس بازار پیش‌بینی کرد که قیمت دلار در محدوده ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان باقی می‌ماند، زیرا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هر چه که باشد دونالد ترامپ دست‌کم تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ سر کار است. اگر جو بایدن بر سر کار بیاید باید دولت را معرفی و سیاست‌گذاری کند تا مشخص شود که صادرات نفت و عملیات بانکی ایران آزاد می‌شود یا خیر. همشهری بر همین اساس گزارش داد که سردرگمی در بازار ارز ایران ممکن است تا هفته آینده ادامه داشته باشد.

«امروز هم خریدار در بازار وجود دارد و هم فروشنده. کسانی که احتمال می‌دهند بایدن پیروز انتخابات است شروع به فروش دلار‌های خود کرده‌اند و درمقابل افرادی که معتقد به پیروزی ترامپ هستند، دلار می‌خرند.»

این فعال بازار ارز در ادامه سخنانش افزود: «همین موضوع باعث تشدید سردرگمی بازار ارز شده و پیش‌بینی آینده آن را غیرممکن کرده است.» برخلاف روز‌های قبل از روز چهارشنبه ۷ آبان قیمت خرید دلار و یورو از سایت صرافی ملی حذف شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی همچنان متغییر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران یکشنبه گذشته در حاشیه جلسه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات ارز در ایران مبنا را بر تداوم ریزش قیمت ارز گذاشت: «با توجه به فشارهای دولت آمریکا، تجارت خارجی ایران و مبادی ارزی تحت تأثیر قرار گرفته که امیدواریم با اتخاذ تدابیری شاهد آن باشیم که این روند بهتر شود. افرادی که در بازار هستند مسائل ریسک را در نظر بگیرند. تغییرات مهمی در بازار رخ می‌دهد و به تدریج به سمت ثبات پیش خواهد رفت.»

رفتار بازار غیررسمی ارز در ایران و اظهارات رئیس کل بانک مرکزی ایران و برخی از کارشناسان اقتصادی حامی دولت در تقابل با اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی قرار دارد که می‌گوید ریشه بحران اقتصادی را باید در داخل کشور جست و نه در ارتباط با آمریکا و تحریم نفتی و بانکی ایران.

روزنامه کیهان که تحت نظر خامنه ای می باشد روز پنجشنبه در مقاله‌ای ناخشنودی از رفتار بازار ارز زیر تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به این شکل بیان کرد:

«فضای اقتصادی کشور در روزهای اخیر به گونه‌ای منحرف شده و ذهن جامعه آن‌چنان از خبرهای لحظه به لحظه انتخابات آمریکا پُر شده که گویا قرار است دستی از خارج، مشکلات اقتصادی کشور را که بیشتر ریشه در سوء مدیریت داخلی دارد، به یک‌باره حل کند.»

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه ، ۶ نوامبر ۲۰۲۰