بازداشت ده‌هاشهروند معترض به‌گرانی در خوزستان

فعالان حقوق بشر عرب اهوازی روز یک‌شنبه ۱۸ اردیبهشت از بازداشت ده‌ها شهروند و فعال مدنی همزمان با آغاز اعتراضات علیه گرانی، اوضاع وخیم معیشتی و افزایش قیمت کالاهای اساسی خبر دادند.

به گزارش العربیه، عطیه مغینمی، حسین مغینمی، جاسم ریحانی و هاشم ریحانی از ساکنان کوی ابوذر سوسنگرد، عادل حمادی، مصطفی چلداوی، عباس چلداوی و عماد ساری از ساکنان کوی علوی اهواز، سعيد دحيمی ساکن شهرستان حميديه و محمد طرفی از جمله بازداشت‌ شدگانی هستند که طی دو روز گذشته به‌دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

تصاویر منتشر شده در شامگاه یکشنبه از معشور (ماهشهر) در خوزستان نیز حاکی از تدابیر امنیتی شدید همزمان با حضور گسترده نیروهای یگان ویژه به منظور جلوگیری از تجمع‌های اعتراضی در این شهر است.

پیشتر شهروندان اهوازی با انتشار ویدیوهایی از تدابیر امنیتی شدید و ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد همزمان با حضور گسترده نیروهای یگان ویژه به منظور جلوگیری از تجمع‌های اعتراضی در شهر سوسنگرد و شهرهای پیرامون آن گزارش داده بودند.

شهروندان ساکن سوسنگرد، جمعه در پی قطع یارانه کالاهای اساسی توسط دولت رئیسی و افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت آرد، ۱۲۰ درصدی قیمت برنج، ۱۲۰ درصد قیمت ماکرونی و آغاز طرح جیره‌بندی نان‌، به خیابان‌ها آمدند و با بستن جاده‌ها و سردادن شعارهایی علیه دولت و مجلس ایران، نارضایتی خود را اعلام کردند.

همزمان شهرستان‌های ایذه، بهبهان، شادگان و شیراز نیز شاهد تجمعات اعتراضی مشابهی بود.

پس از فراخوان حضور اعتراضی مردم در خوزستان، مقامات ایرانی به قطع اینترنت، بازداشت خانه به خانه فعالان و گسیل نیروهای پلیس به برخی شهرها اقدام کردند.

در همین رابطه ویکتوریا کوتس، معاون مشاور پیشین امنیت ملی دولت ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا خواست تا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای معترضین خوزستانی فراهم کند.

کوتس در واکنش به قطع اینترنت در خوزستان در توییتی نوشت: «اگر ایلان ماسک می‌تواند اینترنت استارلینک را برای اوکراین فراهم کند، چرا آن را برای خوزستان فراهم نکنیم؟ باید برای این مردم شجاع امکان برقراری ارتباط را ایجاد کنیم‌.»

اخیرا، به دنبال درخواست معاون نخست‌وزیر اوکراین، ایلان ماسک، دستور فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین را صادر کرد.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۹ می ۲۰۲۲