بازداشت کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی، فعالان فرهنگی و مدنی و ریحانه طراوتی، عکاس و فعال حقوق زنان

کانون نویسندگان ایران از بازداشت کیوان مهتدی، نویسنده و عضو این نهاد، و همسر او، آنیشا اسداللهی، مترجم خبر داد.

بازداشت این دو فعال فرهنگی و مدنی بعدازظهر دوشنبه ۱۹ اردیبهشت به دست نیروهای امنیتی ایران رخ داده است. لحظاتی قبل از آن نیز آقای مهتدی در استوری اینستاگرام خود ویدیوی کوتاهی را منتشر کرده بود که در آن می‌گوید: «آمده‌اند ما را بگیرند.»

اتهام این دو نویسنده و مترجم مشخص نیست. همچنین هنوز اعلام نشده که کدام نهاد امنیتی مسئول بازداشت آنهاست و در کدام مکان نگهداری می‌شوند. کانون نویسندگان ایران با توجه به این شرایط هشدار داده است که «مسئولیت هر گزندی به سلامت آنها متوجه نهادهای امنیتی حکومت و قوه قضاییه خواهد بود».

آنیشا اسداللهی چندین بار سابقه بازداشت و حکم یک سال حبس به دلیل شرکت در تجمعات کارگری دارد. کیوان مهتدی نیز در جریان اعتراض‌های سال ۹۷ کارکنان سندیکای اتوبوسرانی برای مدت کوتاهی بازداشت شد.

ریحانه طراوتی، عکاس، فیلمبردار و فعال حقوق زنان هم صبح دوشنبه ۱۹ اردیبهشت از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یکی از نزدیکان خانم طراوتی به «رادیو فردا» گفت: شش یا هفت نفر که خود را مأموران وزارت اطلاعات معرفی کردند در مراجعه به منزل این فعال مدنی، او را با خود بردند.

دلیل این بازداشت اعلام نشده است و خانواده ریحانه طراوتی هم از محل بازداشت او اطلاعی ندارند.

ریحانه طراوتی از امضاکنندگان بیانیه اعتراض به خشونت علیه زنان در عرصه سینما و تئاتر بود. او پیشتر در سال ۱۳۹۳، در پی انتشار نسخه‌ ایرانی آهنگ «هپی» به همراه گروهی بازداشت و پس از چند هفته آزاد شده بود.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۱۰ می ۲۰۲۲