بایدن: تسلیحات ایرانی حزب‌الله لبنان مخل امنیت آمریکاست

رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره با تمدید فرمان وضعیت اضطراری در قبال لبنان تاکید کرد که تامین تسلیحاتی حزب‌الله از سوی ایران یک تهدید خارق‌العاده و غیرمعمول علیه امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده است.

اول اوت ۲۰۲۱ مهلت فرمان اجرایی ۱۳۴۴۱ دولت آمریکا در قبال لبنان به پایان می‌رسد؛ فرمانی که به واشنگتن امکان می‌دهد کسانی را که عامل تضعیف دمکراسی، نقض حاکمیت قانون یا ترویج خشونت سیاسی  می‌شناسد، تحریم کند.

این فرمان که نخستین بار از سوی جرج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا امضا شد، بر “قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی” اتکا دارد.

بایدن به کنگره نوشته است: «تهیه سلاح حزب‌الله از سوی ایران امنیت ملی لبنان را تضعیف می‌کند و امنیت ملی آمریکا را تهدید.»

در این ابلاغیه و در توضیح تمدید فرمان یاد شده آمده است: «برخی فعالیت‌های مستمر، مانند حمل و نقل مداوم سیستم‌های تسلیحاتی پیچیده از ایران به حزب الله، به تضعیف حاکمیت لبنان و به بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه کمک می‌کند.»

بایدن نوشته است: «به همین دلیل من تشخیص دادم که ادامه وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان ۱۳۴۴۱ ضرورت دارد.».

تمدید این فرمان در همان روزی به کنگره امریکا ابلاغ شده که نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به پرتاب چند راکت از خاک لبنان به شمال این کشور گفت: «لبنان مانند هر کشور دیگری که ایران در آن حضور یافته، در آستانه فروپاشی است و مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصر‌الله شده‌اند».

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۱ جولای ۲۰۲۱