برگزاری دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی همزمان با دو اعتصاب کارگری و صنفی

سه شنبه ۱۴ تیر، جمعی از دانشجویان کارورز (اینترن) دانشگاه علوم پزشکی یزد در محل این دانشگاه، تعدادی از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه، گروهی از کارگران سد شفارود واقع در شهرستان رضوانشهر در مقابل درب ورودی ساختمان فرمانداری و همچنین گروهی از بازنشستگان در استان مازندران و در شهرهای کرمانشاه، بندرعباس و دورود، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. همزمان شماری از کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان و جمعی از کارکنان مخابرات ایلام، بصورت جداگانه دست به اعتصاب زده و در محوطه محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. روز گذشته نیز جمعی از اعضای تعاونی مسکن دانشگاه پزشکی زنجان، در مقابل ساختمان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.

“اصلاح مصوبه آموزشی در خصوص پرداخت کارانه کرونا، افزایش کمک هزینه تحصیلی، پرداخت معوقات، به رسمیت شناختن مشکلات صنفی و رفاهی اینترن‌ها” از جمله مطالبات نادیده گرفته ی این شهروندان بوده که منجر به شکل گیری تجمع اعتراضی آنها شده است.

یک فعال صنفی–دانشجویی با انتقاد از به رسمیت نشناختن دانشجویان به عنوان نیرو‌های پرسنلی گفت: در بسیاری از کشور‌ها اینترن‌ها به عنوان دانشجویان سال آخر به عنوان پزشک محسوب می‌شوند، اما در کشور ما زمانی که کرونا و بحرانی پیش می‌آید ما را به عنوان پرسنل می‌شناسند، ولی هنگام پرداخت حقوق و خدمات رفاهی ما را به عنوان یک دانشجو می‌پذیرند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: پس از درخواست دانشجویان از رهبری و دستور وزیر بهداشت مبنی بر افزایش حقوق دستیاران و اینترن‌های پزشکی، دیگر جای شک و ابهامی باقی نمی‌ماند. از سال گذشته تا کنون نه تنها کارانه کرونا به ما پرداخت نشده، بلکه خدماتی، چون غذای رایگان هم حذف شده است.

وی اشاره کرد: شان و جایگاه ما در بیمارستان‌ها به دور از انتظار است. جایگاه پزشک عمومی هم در دید مردم و هم در مراکز درمانی به گونه‌ای شده که درخواست برای دستیاری را زیاد کرده است. از طرفی با کاهش ظرفیت آزمون دستیاری، راه رسیدن به تخصص هم سخت شده است.

این فعال دانشجویی با انتقاد از رویکرد وزارت بهداشت نسبت به پزشک‌های عمومی تصریح کرد: در بسیاری از کشور‌های دنیا سیستم درمانی به صورت ارجاع تدوین شده است. یعنی قبل از آنکه مریض برای علت‌یابی به متخصص رجوع کند برای معاینه اولیه به پزشک عمومی مراجعه می‌کند. در حالی که در کشور ما سال‌هاست طرح هایی، چون پزشک خانواده مورد غفلت واقع شده است.

وی با اشاره به تعهد وزارت بهداشت برای گذراندن طرح دو ساله گفت: دستمزد دستیاران بسیار پایین و کشیک‌های ما زیاد است کار در مراکز و بیمارستان‌های دیگر غیرقانونی است. یعنی ما اجازه نداریم با مهری که داریم، مریضی را جز در مراکز دیگر ملاقات کنیم.

در پایان وی با انتقاد از عملکرد مسئولین دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص فراهم کردن امکانات رفاهی و صنفی دانشجویان خاطر نشان کرد: بار‌ها جلساتی را با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار کرده ایم و در آن مسئله حقوق انترن‌ها و پاویون و مسائل آموزشی مطرح شده که متاسفانه عملکرد مسئولان یا ناقص بوده یا انجام نگرفته است.

این تجمع که ۲ ساعت به طول انجامید با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد به عنوان نماینده وزارت بهداشت در میان دانشجویان خاتمه یافت.

اعتصاب و تجمع کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، سه‌ شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، شماری از کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان دست به اعتصاب زده و در محدوده محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، اعتراض این کارگران در دستکم ۵ شرکت مجتمع مس سونگون ورزقان از جمله در “آهن‌آجین، مبین، نوآوران، زحل و ندای رهاوی” در پی بازداشت دو تن از همکارانشان و عدم رسیدگی به دیگر مطالبات آنها صورت گرفته است.

دو تن از کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان به نامهای ولی‌الله محمودی و ارشد کاظم‌پور، صبح سه شنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به علاوه “حضور گسترده نیروهای نظامی در اطراف و محدوده محل تجمع کارگران” گزارش شده است.

کارگران این مجتمع چندین ماه است که پیگیر اجرای همسان‌سازی حقوق با کارگران رسمی و کارگران سایر معادن هستند و همچنین خواسته‌های دیگری از جمله اجرای کامل و صحیح طبقه‌بندی مشاغل دارند اما علیرغم اعتراضات و اعتصابات مکرر تاکنون مدیریت مجتمع و شرکت‌های پیمانکاری خواسته‌های این کارگران را اجرا نکرده‌اند.

تجمع کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در تهران
به گزارش ایلنا، روز سه شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، تعدادی از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی، در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارکنان معترض “تبعیض حقوقی خود در مقایسه با سایر کارکنان دولت” را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند.

تجمع این افراد به بازداشت چند نفر از کارکنان و کارمندان وزارتخانه توسط نیروهای امنیتی منتهی شد؛ در ادامه کارکنان معترض با حضور در ساختمان وزارت کشاورزی با حراست این وزارتخانه گفتگو کردند و دماوندی‌ نژاد، معاون وزیر کشاورزی، مدعی رسیدگی به مطالبات آن‌ها شد.

یکی از شهروندان معترض در تشریح مطالبات کارکنان این وزارتخانه گفت: مطالبه ما علاوه بر افزایش بیش از ۱۰درصدی حقوق‌مان، یکسان‌سازی و همسان‌سازی با سایر وزارتخانه‌ها و عدم تبعیض حقوقی میان ادارات دولتی و عمومی است؛ زیرا بسیاری از وزارتخانه‌ها در سطوح مشابه، دریافتی و حقوق بالاتری دارند و این دریافتی‌ها به همراه افزایش مزایای ریالی، باعث فاصله زیاد میان دریافتی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها شده است.

وی افزود: بسیاری از همکاران ما با ۱۵ یا ۲۰ سال سابقه و مدرک کارشناسی ارشد قرار است با ۶ تا ۷ میلیون تومان دریافتی بازنشست شوند. آن‌ها می‌گویند با تورم موجود نمی‌توان با این حقوق زندگی کرد.

اعتصاب و تجمع کارکنان مخابرات ایلام
به گزارش ایلامیان، روز سه شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، شماری از کارکنان مخابرات ایلام، دست به اعتصاب زده و در محوطه محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارکنان حاضر در تجمع نسبت به “حذف آیتم حق جذب برای افراد سی سال خدمت به بالا، کاهش دستوری حق جذب برای همکاران زیر سی سال خدمت و همچنین فریز نمودن رفاهیات” معترض هستند. آنها با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

بر اساس این گزارش، تجمع کارکنان معترض در محل مورد اشاره، به بیش از ۴ ساعت به طول انجامیده است.

تجمع کارگران سد شفارود
به گزارش می رشت، سه شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، گروهی از کارگران سد شفارود واقع در شهرستان رضوانشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل درب ورودی ساختمان فرمانداری، دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، اعتراض این شهروندان در پی عدم دریافت ۷ ماه حقوق‌شان صورت گرفته است.

تجمع بازنشستگان در شهرهای مختلف
به شورای بازنشستگان ایران، سه شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، گروهی از بازنشستگان کشوری کرمانشاه، در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی دست به تجمع زده و تا میدان فردوسی این شهر اقدام به راهپیمایی اعتراضی کردند.

همچنین اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع بازنشستگان کشوری در مقابل صندوق بازنشستگی کشوری استان هرمزگان واقع در بندرعباس خبر داد. همزمان رادیو فردا از برگزاری تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان دورود خبر داد. در همین حال، بنابر اعلام پایگاه خبری منوتو، تجمع بازنشستگان معترض تامین اجتماعی، سه شنبه در استان مازندران نیز صورت گرفته است.

بازنشستگان معترض با سر دادن شعارهایی از قبیل “عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، حقوق بازنشسته، زیر عباست امروز”، “قالیباف دروغگو، شعارت تو خالیه، رئیس مجلسی و یخچال ما خالیه” و همچنین “هم دولت، هم مجلس، دروغ میگن به ملت”، خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

تجمع اعضای تعاونی مسکن دانشگاه پزشکی زنجان
به گزارش رادیو فردا، روز دوشنبه ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱، شماری از اعضای تعاونی مسکن دانشگاه پزشکی زنجان، در مقابل ساختمان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.

این شهروندان ضمن سردادن شعارهایی اعتراضی، «رویکرد منفعت‌ طلبانه هیات‌ مدیره و عملکرد خلاف قانون اداره تعاون» را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۶ جولای ۲۰۲۲