برگزاری مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا تا چند روز دیگر در “قطر”

رسانه‌های ایران از برگزاری مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در هفته جاری در قطر خبر می‌دهند. یک مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در وین با تأیید این خبر گفته است، ایران قطر را انتخاب کرد “زیرا این کشور دوست ماست.”

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری خود در روز دوشنبه ۲۷ ژوئن (۶ تیر) درباره زمان و محل برگزاری مذاکرات ایران و آمریکا با واسطه‌گری اتحادیه اروپا مورد پرسش قرار گرفت.

سعید خطیب‌زاده در پاسخ به خبرنگاران گفت: «زمان برگزاری مذاکرات در مورد مسائل باقی مانده برای لغو تحریم‌ها در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قطعی شده و این مذاکرات در هفته جاری برگزار می‌شود.»

او افزود مذاکرات میان ایران و آمریکا “غیرمستقیم” خواهد بود.

به گزارش ایسنا، محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران در وین در گفت‌وگو با روزنامه “العربی الجدید” در رابطه با انتقال احتمالی محل مذاکرات به قطر گفت: «ایران قطر را به عنوان کشوری برای میزبانی از مذاکرات انتخاب کرد، زیرا این کشور دوست ما است.»

از سوی دیگر حمید رضا دهقانی، سفیر ایران در دوحه، با عبدالعزیز الخلیفی، معاون وزیر و مدیرکل تشریفات وزارت خارجه قطر دیدار و رایزنی داشته است.

گفته می‌شود نشست مربوط به مذاکرات احیای برجام قرار است با حضور هیات‌های ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در روزهای آینده در دوحه برگزار شود. رایزنی‌هایی که تاکنون صورت گرفته به منظور فراهم کردن مقدمات این نشست بوده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه‌‌، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، نیز روز یکشنبه در گفت‌وگویی با سایت خبری “فرارو” اظهار کرده بود دور جدید مذاکرات به احتمال زیاد در “قطر یا عمان” برگزار خواهد شد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۲۷ ژوئن ۲۰۲۲