تولید نفت در سکوی «ابوذر» متوقف شد؛ نفت ارزان روسیه کار دست رژیم اسلامی داد!

یک منبع آگاه روز شنبه ۲۸ ماه مه (هفتم خرداد) به کیهان لندن گفت درخواست برای خرید نفت ارزان روسیه در بازارهای آسیایی آنقدر زیاد شده که نفت ایران با قیمت ارزان و تخفیف‌های ویژه هم دیگر خریدار ندارد. همین باعث شده شرکت «نفت فلات قاره» مجبور به توقف تولید (شات‌دان) در مجتمع نفتی «ابوذر» شود.

مجتمع نفتی ابوذر که در ۷۶ کیلومتری غرب جزیره خارک قرار دارد بزرگترین مجتمع نفتی ایران در دریاست. تولید روزانه این مجتمع حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ بشکه در روز است.

این منبع می‌گوید تصمیم نهایی برای توقف تولید نفت در مجتمع نفتی ابوذر در شورای‌ عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی گرفته شده است.

یک هفته پیش از این رویترز گزارش داد صادرات نفت خام ایران به چین از زمان آغاز جنگ اوکراین بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته زیرا پکن محموله‌های نفتی خود را با تخفیف زیاد و ارزان‌تر از نفت ایران، از روسیه وارد می‌کند.

خبرگزاری رویترز ۲۰ ماه مه (۳۰ اردیبهشت) در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی تقریباً ۴۰ میلیون بشکه نفت در نفتکش‌ها ذخیره دارد و به دنبال مشتری می‌گردد.

وبسایت‌های رصد ترافیک کشتی‌ها و نفتکش‌ها گزارش دادند حدود ۲۰ نفتکش حامل نفت ایران در نزدیکی سنگاپور لنگر انداخته‌اند. بعضی از این نفتکش‌ها از حدود چهار پنج روز پیش و برخی از ماه فوریه (بهمن- اسفند) در آن نواحی لنگر انداخته‌ و همچنان بلاتکیف هستند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۹ می ۲۰۲۲