جنگ قره‌باغ؛ نقض آتش‌بس بشردوستانه میان ارمنستان-آذربایجان و کاهش نفوذ مسکو

در پی برقراری آتش‌بس میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان و کاهش درگیری از روز شنبه دهم اکتبر، وزارت دفاع آذربایجان، روز سه‌شنبه ۱۳ اکتبر/۲۲ مهر، اعلام کرد: نیروهای ارمنستان با حملات شدید توپ‌خانه‌ای علیه مناطق گورانبای، ترتر و اغدم در این کشور آتش بس بشردوستانه را به شدت نقض کرده‌اند.

پس از توافق در روسیه، بر سر برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ میان طرفین درگیری، گزارش‌های روز شنبه دهم اکتبر، حاکی از کاسته شدن درگیری ها بود اما این آتش‌بس، ساعاتی بیشتر دوام نیاورد و درگیری‌ها به ویژه در خط مقدم، در منطقه جنوبی، از سرگرفته شد. خبرگزاری رویترز، گلوله‌باران در مرکز شهر ترتر را مورد تایید قرار داده است.

همزمان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان ضمن متهم کردن آذربایجان به نقض آتش‌بس انسان‌دوستانه، گفت: نیروهای آذربایجان جبهه جنوب را به شدت هدف بمباران قرار داده است.

در واکنش، واقف درگاهلی، سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان، در پی اتهامات مطرح شده از سوی ارمنستان، تاکید کرد: نیروهای آذربایجان آتش‌بس را نقض نکرده‌اند.

پس از شدت گرفتن درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ، وزیر امور خارجه ارمنستان یک بار دیگر برای رایزنی به مسکو رفته است. اما بحران در منطقه قره‌باغ و نقض آتش‌بس بشردوستانه که توافق آن در روسیه به عمل آمده بود، از ضعف مسکو در میان جمهوری‌های پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق حکایت دارد.

دو هفته رایزنی سیاسی برای برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان، ساعاتی بیشتر دوام نیاورد. نقض آتش‌بس میان طرفین درگیر در منطقه قره‌باغ موجبات نارضایتی مسکو نسبت به موقعیت کنونی روسیه در این منطقه را فراهم آورده است. میانجی‌گری و نقش مسکو، در سال ۲۰۱۶، در درگیری‌های میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان موجب شد تا آتش درگیری ظرف کمتر از یک هفته فروکش نماید.

عدم رعایت آتش بس میان طرفین درگیر در جنگ در منطقه قره‌باغ، نشان از کاهش نفوذ و قدرت مسکو حتی در نزدیک ترین منطقه به روسیه دارد، منطقه‌ای که پیش از این زیرنفوذ کامل مسکو قرار داشت.

مقام‌های ارمنستان اتهامهات درباره نقض آتش‌بس را تکذیب می‌کنند و می‌گویند نیروهای آذربایجان عملیات نظامی را از نیمه شب شنبه دهم اکتبر از سرگرفته اند.

در عین حال، مقام‌های ارمنستان ادعا کرده‌اند دشمن متحمل خسارات فراوانی در دو حوزه انسانی و تجهیزات نظامی شده است. ارمنستان، جزییات بیشتری در این ارتباط ارائه نکرده است.

درگیری های اخیر در منطقه قره باغ میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان، خون‌بارترین درگیری میان دو کشور از سال ۱۹۹۰ است. در درگیری‌های اخیر صدها تن جان خود را از دست دادند.

منبع: برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰