حسن نصرالله: دومین محموله سوخت از ایران چند روز دیگر به لبنان می‌رسد

لبنان با بحران اقتصادی و کمبود شدید سوخت روبه‌رو است. رهبر حزب‌الله از جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک کرده است. تا کنون یک تانکر حامل سوخت ایران به لبنان ارسال شده است. گفته می‌شود نفتکش دوم به سوی لبنان در حرکت است.

کمبود سوخت و حذف یارانه‌های دولتی باعث افزایش بهای بنزین و دیزل در لبنان شده است. بهای فرآورده‌های سوختی در لبنان فقط در یک روز (یکشنبه ۲۲ اوت) افزایشی ۷۰ درصدی داشته است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از بیروت به سخنرانی تلویزیونی حسن نصرالله پرداخته است. رهبر حزب‌الله روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) اعلام کرد که دومین محموله سوخت ارسالی جمهوری اسلامی ایران طی چند روز آینده به لبنان می‌رسد.

این دومین مصاحبه تلویزیونی حسن نصرالله در چند روز گذشته است. روز سه‌شنبه هفته گذشته نیز رهبر حزب‌الله از تحویل قریب الوقوع یک محموله سوخت از طرف جمهوری اسلامی سخن گفته بود.

لبنان با بحران اقتصادی شدیدی روبه‌رو است. گفته می‌شود که بحران اقتصادی این کشور از سال ۱۸۵۰ به این سو، بی‌سابقه بوده است.

کمبود سوخت باعث تعطیلی بسیاری از مشاغل و حتی تعطیلی بسیاری از ادارات و نهادهای دولتی شده است. گفته می‌شود خطر تعطیلی بیمارستان‌های این کشور را نیز تهدید می‌کند.

حسن نصرالله درباره دریافت سوخت از ایران گفته است: «دومین تانکر تا چند روز دیگر می‌رسد و تانکرهای دیگر نیز پس از آن ارسال خواهند شد.»

باید یادآور شد که حزب‌الله و رهبران این گروه از سوی آمریکا و شماری از کشورهای غربی به عنوان یک سازمان تروریستی ارزیابی شده و مشمول تحریم هستند.

ایالات متحده آمریکا اخیرا اعلام کرده بود که این کشور با کمک مصر و اردن در راستای رفع بحران کمبود سوخت لبنان اقدام خواهد کرد.

حسن نصرالله از تلاش آمریکا برای کمک به لبنان تحت عنوان “وعده‌های توخالی” یاد کرده ولی در عین حال گفته است: «اما اگر این وعده‌ها عملی شوند، مشکلی نیست. ما هیچ مشکلی با آن نداریم.»

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۳ اگوست ۲۰۲۱