حمله اسرائیل به محموله تسلیحاتی «سپاه قدس» در طرطوس همزمان با حضور حسین امیرعبداللهیان در دمشق

منابع اسرائیلی گزارش می‌دهند همزمان با سفر وزیر خارجه رژیم اسلامی ایران به سوریه روز شنبه دوم ژوئیه (۱۱ تیرماه) اهدافی مربوط به اقدامات رژیم ایران برای استقرار سیستم‌های دفاع هوایی در سوریه هدف قرار داده شد.

بر اساس گزارش «کانال ۱۲» بامداد شنبه محموله‌های نظامی متعلق به جمهوری اسلامی در شهرک حمیدیه سوریه در نزدیکی شهر بندری طرطوس مورد حمله قرار گرفت. این محموله تسلیحاتی یک هفته پیش از طریق دریا به سوریه حمل و از طریق لنگرگاهی که کشتی‌های ایرانی در آن توقف کرده بودند تخلیه شده بود.

این حمله در شرایطی صورت گرفت که جمهوری اسلامی به دنبال وارد کردن سیستم پدافند هوایی به سوریه برای حفاظت از منافع نظامی خود در برابر حملات ارتش اسرائیل بود.

منابع نزدیک به رژیم سوریه مدعی شدند در این حمله یک مرغداری خراب شد و دو غیرنظامی زخمی شدند.

به گزارش «شبکه ۱۲» تلویزیون اسرائیل، اقدام جدید حکومت ایران برای استقرار سیستم پدافندی در سوریه مأموریتی بود که به یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نام «فرید محمود سخایی» سپرده شده و قرار بود با همکاری ارتش سوریه انجام شود.

این شبکه گزارش داد نام این افسر سپاه پاسداران بنا به «دلایل خاص» منتشر شده است.

بندر طرطوس یکی از پایگاه‌های اصلی ارتش روسیه در سوریه است اما با کاهش یگان‌های روس در سوریه بعد از جنگ اوکراین تحرکات «سپاه قدس» در آن بندر افزایش پیدا کرده است.

در هفته‌های گذشته پس از ترور حسن صیادخدایی شمار دیگری از افسران سپاه شاغل در صنایع موشکی و فضایی به طرز مشکوکی از بین رفتند.

امیرعبداللهیان در دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری رژیم سوریه دیدار و گفتگو کرد و به او قول همکاری‌های گسترده اقتصادی داد. وی همچنین در دیدار با فرماندهان شماری از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی ادعا کرد «رژیم صهیونیستی در بدترین شرایط امنیتی و سیاسی بسر می‌برد». وی به آنها نیز قول حمایت داد.

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با وجود ضرباتی که جمهوری اسلامی مرتب از اسرائیل از جمله در خاک ایران و قلمرو حاکمیت رژیم دریافت می‌کند، مدعی شده بود «صهیونیست‌ها در دیوارهای بتنی خود محبوس شده‌اند.»

همچنین امیرعبداللهیان هنوز در دمشق بود که منابع اسرائیلی گزارش دادند سه پهپاد حزب‌الله لبنان را در مسیر حرکت به سمت منطقه میدان‌های گازی اسرائیل در دریای مدیترانه، سرنگون کرده‌اند. در واکنش به این موضوع یائیر لاپید نخست وزیر جدید اسرائیل به تکرار رژیم ایران را «جدی‌ترین تهدید» علیه اسرائیل خواند و تأکید کرد هر کاری لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی انجام خواهد داد. او افزود: «از غزه تا تهران بدانند که از قدرت خود علیه هر تهدیدی استفاده می‌کنیم… پس ما را آزمایش نکنید!»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۳ جولای ۲۰۲۲