حمله بی سابقه پهپاد انتحاری به مقر نیروهای روسیه در شمال شرق سوریه

این حادثه به این لحاظ که در آن نیروهای روسیه هدف قرار گرفته اند و به لحاظ دقت حمله که در حین یک جلسه امنیتی انجام شده بی سابقه بوده است.

در حمله پهپاد ناشناس به یک جلسه امنیتی مقامات روسیه و مقامات حکومتی سوریه ۳ سرباز روسیه و ۳ سرباز سوریه ای زخمی شدند. به گزارش «القدس العربی» این حادثه در منطقه «درباسیه» در شمال شرق سوریه رخ داده است.

این گزارش افزوده که این حادثه به این لحاظ که در آن نیروهای روسیه هدف قرار گرفته اند و به لحاظ دقت حمله که در حین یک جلسه امنیتی انجام شده بی سابقه بوده است.

هیچ طرف داخلی یا خارجی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته و به نظر می آید که روسیه و همچنین ترکیه ترجیح می دهند در این باره سکوت اختیار کنند. اما نیروهای «آسایش»، نیروی امنیت داخلی در مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه، با انتشار بیانیه ای رسمی ارتش ترکیه را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

در این بیانیه آمده که تحقیقات برای برررسی علل حمله به «نقطه ای که مقر نیروهای روسیه ای است» ادامه دارد. یک روز پیش از آن نیز زرهی های روسیه در منطقه الباب در حومه حلب هدف حمله قرار گرفت.

این منطقه اهمیت راهبردی دارد و در اختیار نیروهای وابسته به ترکیه است.

«بدر ملا رشید»، کارشناس امور سوریه، تأکید می کند که حمله به منطقه درباسیه تا حد زیادی مبهم است و نه روسیه به آن واکنشی نشان داده و نه ترکیه.

به گفته وی، بقایای پهپاد انتحاری استفاده شده برای این حمله نشان می دهد که از خانواده DJ Matrix 100 است كه مي تواند به مدت ۲۰ تا حداکثر ۴۰ دقیقه تا فاصله ۵ کیلومتر پرواز کند. این در حالی است که مناطق حضور نیروهای ترکیه یا گروه های وابسته به آن دست کم ۳۵ کیلومتر از منطقه انفجار فاصله دارد.

منبع: سایت عراق میدل ایست نیوز به زبان فارسی، ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۰