حمله موشکی اسرائیل به پایگاه‌های حزب‌الله در جنوب غربی سوریه

«سانا» خبرگزاری رسمی دولت سوریه گزارش داد اسرائیل بامداد چهارشنبه ۲۳ فوریه (۴ اسفند) چند موشک زمین به زمین به نقاطی در اطراف منطقه القنیطره شلیک کرده است.

اسرائیل با موشک‌های سطح به سطح (زمین به زمین) نقاطی در خاک سوریه را هدف قرار داد
یک منبع نظامی گفت این موشک‌ها که از سمت بلندی‌های جولان شلیک شدند خسارت‌های مادی برجای گذاشتند.

این دومین حمله موشکی اسرائیل به سوریه در یک هفته گذشته است. روز پنجشنبه نیز چند پایگاه سپاه قدس و گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی در نزدیکی زکیه در جنوب دمشق هدف موشک‌های زمین به زمین قرار گرفتند.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از روزنامه‌نگاران محلی گزارش داد در این حملات یک پست دیده‌بانی و یک «ساختمان مالی» در مناطقی نزدیک مرز اسرائیل هدف قرار گرفت.

منابع اسرائیلی می‌گویند پست‌های دیده‌بانی که هدف قرار گرفتند متعلق به گروه حزب‌الله است که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

در سال‌های اخیر تقریباً تمام حملاتی که اسرائیل به سوریه انجام داد با هواپیماهای جنگنده بود اما پس از سفر نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل به روسیه و توافق با ولادیمیر پوتین، حملات موشکی زمین به زمین نیز در دستور کار اسرائیل برای ضربه زدن به پایگاه‌ها و نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه قرار گرفته است.

اگرچه در حمله با هواپیماهای جنگنده نیز سیستم‌های پدافند روسی در سوریه واکنشی نشان نمی‌دادند اما در هر حال امتیاز حملات موشکی زمین به زمین برای اسرائیل در عدم رهگیری این حملات است. نه فقط بشار اسد بلکه مقامات جمهوری اسلامی نیز خبر دارند که سیستم پدافند روسیه در سوریه هنگام حمله‌ جنگنده‌های اسرائیل غیرفعال می‌شود. البته مشخص نیست این وضعیت «عمدی» و یا ناشی از ناتوانی و ضعف سیستم‌های پدافندی در مقابل جنگنده‌‌های اسرائیل است.

در عین حال به نظر می‌رسد عملیات موشکی برای اسرائیل نیز مقبول‌تر از استفاده از جنگنده‌هاست چرا که پشتیبانی از حملات موشکی هم از نظر مالی و تدارکاتی آسان‌تر و با‌صرفه‌تر است و هم خطر آن برای نیروهای نظامی به مراتب کمتر از مأموریت‌های هوایی است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۳ فوریه ۲۰۲۲