درگیری در مراسم خاکسپاری خبرنگار الجزیره در اورشلیم

شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره در اورشلیم (بیت‌المقدس) با نیروهای امنیتی اسرائیل درگیر شدند. رسانه‌های اسرائیل گزارش دادەاند کە در این درگیری‌ها ١٠ نفر زخمی و ۶ نفر بازداشت شدەاند.

بعد از ظهر روز جمعه ٢٣ اردیبهشت (١٣ مه) هزاران نفر برای ادای احترام، در مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره شرکت کردند. بین عزاداران  و پلیس اسرائیل در این مراسم درگیری‌هایی رخ داد.

بر اساس ویدیوهایی کە در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدە است، در زمان خروج تابوت شیرین ابوعاقله از بیمارستانی در شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) پلیس اسرائيل و فلسطینیان درگیر می‌شوند که در این حین تابوت نزدیک بود بە زمین بخورد که این به تنش‌ها افزوده است.

پلیس اسرائیل ظاهرا خواهان آن بود کە تابوت با ‌خودرو نعش‌کش به کلیسایی در شهر قدیمی اورشلیم انتقال دادە شود.

خبرگزاری کاتولیک (KNA) به نقل از شاهدان عینی گزارش داده که نیروهای امنیتی اسرائیل با باتوم به جمعیت و خبرنگاران در بیرون بیمارستان حمله کرده‌اند.

بر اساس گزارش روزنامه هاآرتص، پلیس اسرائیل ۶ فلسطینی را در این مراسم بازداشت کرد. همچنین گفتە می‌شود کە در جریان درگیری‌ها ١٠ نفر زخمی شدەاند.

در نهایت جنازه شیرین ابوعاقله از کلیسا به گورستان کوه صهیون منتقل شد. علاوه بر نمایندگان مسیحیان و مسلمانان، دیپلمات‌های کشورهای مختلف و سیاستمداران عرب اسرائیلی نیز در این مراسم شرکت کرده‌اند.

روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه تلویزیونی الجزیره در حین پوشش خبری از عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شد.

تایمز اسرائیل به نقل از الجزیره نوشته است، سربازان اسرائيلی به سر او شلیک کرده‌اند و “در تصاویری که از صحنه پس از اصابت گلوله به او گرفته شده است، ابوعاقله با جلیقه مخصوص رسانه و کلاه ایمنی دیده می‌شود”.

شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش داده‌اند که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه القدس نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته اما وضعیت او مساعد است.

پس از کشته شدن شیرین ابوعاقله، آلمان، آمریکا و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خواستار برپایی تحقیقات مستقلی جهت روشن شدن جوانب ناروشن امر شده‌‌اند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۴ می ۲۰۲۲