در حمله سایبری همه ۴۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی دچار اختلال شدند

دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران می‌گوید در حمله سایبری کلیه جایگاه‌های سوخت هدف قرار گرفتند. منشا این حملات رسما اعلام نشده است. مقامات نگران تکرار اعتراضات آبان ۱۳۸۸ هستند و تاکید می‌کنند که بنزین گران نخواهد شد.

ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران سه‌شنبه شب ۴ آبان در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دوم سیما اعلام کرد اختلال در سیستم‌های چهار هزار و ۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی کشور ناشی از یک حمله گسترده سایبری بوده است.

به گفته او، کارشناسان فضای مجازی سرگرم بررسی این حملات هستند و نظر نهایی طی ۷ یا ۱۰ روز آینده اعلام خواهد شد.

فیروزآبادی درباره منشا این حملات سایبری اظهارات مشخصی بیان نکرد اما احتمال داد که این حمله نیز همانند حمله سایبری به سیستم‌های راه آهن جمهوری اسلامی از خارج کشور انجام شده باشد.

در شبکه‌های اجتماعی یک گروه هکری تحت عنوان “گنجشک درنده” مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران تاکید کرد که حملات سایبری به همه پمپ‌بنزین‌ها مشکلات زیادی را به وجود آورده و هنوز همه جایگاه‌های سوخت به وضعیت عادی برنگشته‌اند.

مسعود رضایی، مدیر سامانه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد ۲۷ میلیون کارت سوخت فعال در دست مردم است و موجودی بنزین در کارت سوخت‌ها که در دست مردم است پاک نشده و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

این مقام شرکت نفت گفت در بسیاری از استان‌ها ۶۰ درصد جایگاه‌های سوخت رسانی احیا شده‌اند.

در حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت صداوسیما با قطع برنامه‌های خود خبر فوری را روی آنتن برد و در بخش‌های خبری مختلف به‌عنوان اولین خبر به این موضوع پرداخت.

مسئولان مرتب به مردم توضیح می‌دادند که بنزین گران نخواهد شد.

بروز این حادثه در آبان‌ماه اعتراضات دو سال پیش به افزایش بهای بنزین را نیز در خاطره‌ها زنده کرده است.

خبرگزاری رویترز پس از گذشت پنج هفته از این اعتراضات در یک گزارش اختصاصی به نقل از مقام‌های رسمی ایران گزارش داد که در اعتراض‌ها در ایران حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

این خبرگزاری در آن زمان به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت سرکوب شدید اعتراضات به دستور خامنه‌ای انجام گرفته است.

تارنمای “اقتصاد نیوز” در این ارتباط نوشته است: «وقوع این حادثه یک نگرانی قدیمی را باردیگر در بین مردم زنده کرد، آیا بنزین گران خواهد شد؟ سوالی که در نهایت وزیر کشور را وارد میدان کرد تا به سرعت عکس‌العمل نشان دهد.»

احمد وحیدی وزیر کشور بلافاصله برای رفع نگرانی مردم اعلام کرد:«هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین وجود ندارد و مردم هیچ نگرانی نداشته باشند.»

از سوی دیگر نگرانی درباره تجمع در پمپ‌بنزین‌ها و “بروز اعتراض‌های خودجوش” نیز وجود دارد. برخی مسئولان از مردم خواستند که به جایگاه‌های عرضه سوخت مراجعه نکنند.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیزگفت: «برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد و خواهش ما این است که تا حل مشکل فنی در برخی از جایگاه‌های عرضه سوخت در کشور مردم به پمپ بنزین‌ها مراجعه نکنند.»

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱