دلار وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد

به گزارش سایت‌ها و کانال‌های اعلام قیمت ارز، دوشنبه ۲۱ بهمن قیمت دلار آمریکا وارد کانال ۱۴ هزار تومان شد. بر همین اساس در روز دوشنبه هر دلار آمریکا به قیمت ۱۴۰۳۰ تومان به فروش رسید. صرافی‌های بانکی قیمت دلار را ۱۳۶۰۰ تومان قیمت گذاری کرده‌اند. ۱۰۰ تومان گران‌تر از روز گذشته. این بالاترین قیمت ثبت شده دلار در صرافی‌های بانکی در بهمن سال جاری است.

بر همین اساس، قیمت یورو در روز دوشنبه در صرافی‌های تهران به ۱۵۳۲۵ تومان رسید.

در روز دوشنبه در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۵ میلیون و ۳۰ هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ۵ میلیون و ۱۰ هزار تومان اعلام شده است.

بازار متزلزل ارز زیر تاثیر FATF

اوایل بهمن سال جاری خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کردند با توجه به پایان مهلت قانونی یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT، پرونده لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام بسته شده است. چند روز بعد محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت با تأیید این خبر گفت:

«زمان بررسی لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام سپری شده و از نظر آیین‌نامه، وقتی زمان تمام شود، نظر شورای نگهبان درباره لوایح، مُحَکَم است.»

از آن پس قیمت دلار به تدریج در بازارهای ارز افزایش یافت. اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که تصویب FATF برای تثبیت قیمت ارز از دو جهت اهمیت دارد: از یک‌سو منابع ارز را وسیع‌تر یا محدودتر می‌کند و از سوی دیگر تنظیم کننده بازار است. کمیل طیبی، اقتصاددان هشدار داده بود:

« تصویب شدن و نشدن FATF [در بازار ارز] خیلی تأثیرگذار است. نگرانی در آینده تشدید می‌شود و بازارسازی که نقش دلال را دارد یا رفتار سوداگرانه دارد، با توجه به انتظارات سوداگرانه بازار می‌تواند تاثیرگذار باشد و موجب افزایش نرخ ارز شود.»

روز گذشته (یکشنبه ۲۰ بهمن) عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به روند صعودی قیمت ارز در ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

«در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم‌های بانکى جایگزین و غیر قابل تحریم، انجام می‌شود، تصمیم آتیFATF (اعم از تمدید یا عدم تمدید) نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها در این خصوص، با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد.»

گروه اقدام ویژه مالی برای تصویب لوایح چهارگانه FATF تا آخر بهمن به ایران فرصت داده است. فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی کشور ۸ آبان در مصاحبه‌ای گفته بود اگر مجمع دو لایحه باقیمانده را تصویب نکند، ایران به طور خودکار وارد لیست سیاه FATF می‌شود.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۰ فوریه ۲۰۲۰