رئیس اتاق بازرگانی: طبقه متوسط «در حال تجزیه شدن است»

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: ضریب نابرابری در ایران افزایش یافته و طبقه متوسط در حال «تجزیه شدن» است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران شافعی که یکشنبه ۱۸ خرداد همراه با وزیر اقتصاد و چند تن دیگر از مدیران دولتی و اصناف برای بررسی وضعیت اقتصادی به مجلس رفته بود، گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ضریب جینی از سال ۱۳۹۲ به بعد روند صعودی داشته و این یعنی افزایش قابل توجه نابرابری‌ها و شکاف طبقاتی.

اشاره او به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که هفته گذشته منتشر شد است. این گزارش می‌گوید درآمد سرانه در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۶ حدود ۳۴ درصد کاهش یافته و ضریب جینی بزرگتر شده است.

شافعی پیامد این وضعیت که به گفته او «علیرغم افزایش درآمد اسمی خانوار» رخ داده را «تجزیه طبقه متوسط» دانست و گفت که « این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد».

رئیس اتاق بازرگانی در بخش دیگری از سخنانش رشد سرمایه‌گذاری در ایران از سال ۱۳۹۰ به بعد را «منفی» عنوان کرد. به گفته او نرخ تشکیل سرمایه در ماشین آلات در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۵ درصد داشته، در صورتی که این نرخ در سال ۱۳۹۷ منفی هفت درصد بود.

شافعی همچنین از «نامساعدتر» شدن فضای کسب و کار در یکسال گذشته خبر داد و گفت: شاخص ملی محیط کسب و کار از ۵,۸ در زمستان ۱۳۹۵ به ۶,۳ در پاییز ۹۷ و ۶,۵ در پاییزسال گذشته رسید.

شاخص محیط کسب و کار یک سنجه برای اندازه‌گیری رضایت سرمایه‌گذاران و تولید کنندگان است که به صورت فصلی از سوی اتاق بازرگانی و پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با نظرخواهی از سرمایه‌گذاران انجام و اعلام می‌شد.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۷ ژوئن ۲۰۲۰
تصویر: غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی