رئیس ادواری شورای امنیت طرح آمریکا برای تمدید تحریم‌های رژیم ایران را رد کرد

رئیس ادواری شورای امنیت با اشاره به مخالفت ۱۳ کشور عضو این شورا، طرح آمریکا برای تجدید تحریم‌ها علیه رژیم ایران را رد کرد. آمریکا پس از عدم موفقیت در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، خواستار فعال شدن “مکانیسم ماشه” شده بود.

۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان با ارسال نامه‌ای به دیان دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که ریاست دورهای شورای امنیت را در حال حاضر برعهده دارد، با طرح آمریکا مبنی بر فعال کردن “مکانیسم ماشه” مخالفت کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه (AFP) امروز چهارشنبه ۲۶ اوت (پنجم شهریور) با انتشار گزارشی از نیویورک به کنفرانس ویدیویی رئیس کنونی شورای امنیت پرداخته و سخنان سفیر اندونزی در سازمان ملل، دیان دیجانی، درباره طرح فعال کردن “مکانیسم ماشه” از سوی ایالات متحده آمریکا را منتشر کرده است.

سفیر اندونزی در سازمان ملل در این کنفرانس ویدیویی اعلام کرده است که با توجه به عدم وجود توافق در بین اعضای شورای امنیت، نمی‌تواند با خواست آمریکا در زمینه تجدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران موافقت کند.

۱۳ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل پیش از این با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس ادواری این شورا اعلام کرده بودند که با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با رژیم ایران، این کشور در موقعیتی نیست که به راهکارهای پیش‌بینی‌شده در این توافق رجوع کند.

درخواست تجدید تحریم‌های بین‌المللی
هدف آمریکا از طرح فعال کردن “مکانیسم ماشه”، عملا در ارتباط با خواست این کشور در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است. ایالات متحده آمریکا خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده بود و پایان این تحریم‌ها را خطری برای ثبات و صلح در منطقه و جهان دانسته بود.

تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران در ماه اکتبر سال جاری، پس از یک بازه زمانی پنج ساله به پایان می‌رسد. آمریکا معتقد است که پایان این تحریم‌ها امر خرید و فروش جنگ‌افزار را برای حکومت ایران ممکن می‌سازد.

در همین رابطه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با انتشار یک پست توییتری، به امکان فروش جنگ‌افزارهای ساخت رژیم ایران به ونزوئلا اشاره کرده است.

پمپئو نوشته است: «تعجبی ندارد که رژیم نامشروع مادورو برای دست‌یابی به جنگ‌افزارهای مرگ‌بار دست به دامان رژیم ایران شود. این دقیقا همان چیزی است که آمریکا را بر آن می‌دارد که خواستار تمدید همه تحریم‌های سازمان ملل و از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه رژیم ایران شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که آمریکا همه توان خود را برای اجرای این تحریم‌ها به کار خواهد گرفت.

آمریکا برخلاف نظر اکثریت اعضای شورای امنیت بر این باور است که از منظر حقوقی مجاز به استفاده از “مکانیسم ماشه” علیه رژیم ایران است؛ نخست به این دلیل که جمهوری اسلامی به تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای پایبند نبوده و دوم اینکه ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهای شرکت‌کننده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده است.

مایک پمپئو، پنجشنبه گذشته ۲۰ اوت شخصا در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده و خواست رسمی فعال کردن “مکانیسم ماشه” را اعلام کرده بود. به دنبال مخالفت اعضای شورای امنیت به استثنای جمهوری دومینیکن، پمپئو این کشورها را متهم به “حمایت از آیت‌الله‌ها” کرد.

تجدید تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی عملا به معنای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی این کشور نیز خواهد بود.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۶ اوت ۲۰۲۰
تصویر: دیان دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل و رئیس ادواری شورای امنیت