زلنسکی: آینده در میدان جنگ تعیین می‌شود

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین باردیگر بر سر ارسال سریع‌تر تسلیحات غربی تاکید کرد. مشاور زلنسکی گفت توسط توپخانه تحویل گرفته شده از غرب ۶۰۰ سرباز روس تنها در ظرف یک روز کشته شده‌اند.

اوکراین برای نخستین بار در ظرف سه ماه گذشته آمار تلفات خود را گزارش کرد. آلکسی آرستویچ، مشاور زلنسکی گفته است بر اساس آمارهای دولتی حدود ۱۰ هزار سرباز اوکراینی از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه تا کنون کشته شده‌اند.

به گفته آرستویچ، تلفات سربازان روس بیشتر از اوکراین است. او گفت که در روز جمعه ۱۰ ژوئن حملات توپخانه اوکراینی با استفاده از مهمات غربی بسیار کارآمد بوده و برآورد می‌شود که حدود ۶۰۰ سرباز روس کشته شده‌اند.

آرستویچ همچنین گفته است که دولت اوکراین بدون کمک غرب احتمالاً از پشت رودخانه دنیپرو عقب رانده می‌شد. او تاکید کرد که برای مقابله با تجاوز روسیه، اوکراین به توپخانه قوی‌تری نیاز دارد.

“روسیه می‌خواهد همه شهرهای دونباس را ویران کند”

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی روزانه خود گفت که دولت اوکراین برای بازسازی آماده می‌شود اما نبردهای سخت کنونی تعیین می‌کنند چه زمانی بازسازی فرا می‌رسد. زلنسکی تاکید کرد که آینده در میدان نبرد تعیین می‌شود.

زلنسکی همچنین گفت روسیه می‌خواهد همه شهرهای دونباس را مانند ماریوپل نابود کند.

او تاکید کرد در شهرهای اوکراین که زمانی سرشار از شادی و خوشبختی بوده اکنون لکه‌های سیاه ناشی از آتش‌سوزی، چاله‌های انفجار باقی مانده است و این آن چیزی است که روسیه می‌تواند به همسایگان خود، در اروپا و جهان بدهد.

شهردار ماریوپل: روس‌ها خانه‌ها را با افراد کشته شده تخریب می‌کنند

وادیم بویچنکو، شهردار ماریوپل نیروهای اشغال‌گر روس را متهم کرده که ساختمان‌های مسکونی ماریوپل را بدون بازیابی اجساد ساکنان کشته شده تخریب کرده‌اند.

شهردار ماریوپل گفته است در این شهر بندری ۱۳۰۰ ساختمان ویران شده و گمان می‌رود ۵۰ تا ۱۰۰ نفر در زیر هر یک از خانه‌های چند طبقه جان باخته‌اند. مقامات اوکراین گفتند که حدود ۲۰ هزار نفر در ماریوپل کشته شدند.

روسیه به تلاش‌های خود برای الحاق مناطق اشغالی اوکراین نیز ادامه می‌دهد. در این راستا قرار است از روز شنبه ۱۱ ژوئن گذرنامه‌های روسی در بخش‌هایی از منطقه زاپوریژیا که تحت کنترل نیروهای روسی است، تحویل داده شود. یکی از اعضای مقامات روسی به شبکه تلویزیونی “راسیا ۲۴” گفته است بیش از ۷۰ هزار نفر تا کنون درخواست گذرنامه کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین ماه مه دستور داد روند دریافت گذرنامه روسیه در مناطق اشغالی ساده‌تر شود. روسیه ضمن توزیع پاسپورت میان شهروندان مناطق اشغالی روبل را نیز در این مناطق به عنوان پول معاملاتی رایج کرده است. مقامات اوکراینی “اشغالگران روس” را به وادار کردن مردم به تابعیت روسیه متهم می‌کنند و از الحاق سرزمین‌های اشغالی بیم دارند.

آرستویچ، مشاور زلنسکی گفته است یک ژنرال روس که قرار بود برای الحاق مناطق اشغالی اوکراین به روسیه همه‌پرسی برگزار کند در مناطق اشغالی خرسون کشته شده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۱ ژوئن ۲۰۲۲