ستاد فرماندهی آمریکا: نیروهای رژیم ایران یک نفت‌کش را در تنگه هرمز متوقف و بازرسی کردند

سنتکام، مرکز فرماندهی آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی با انتشار یک فیلم در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر گزارش داده است که نیروهای رژیم ایران یک نفت‌کش را در آب‌های بین‌المللی در خلیج فارس متوقف کرده و به کنترل خود در آورده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی در این ارتباط گزارش داد که این کشتی پس از توقف موقت آزاد شده و نیروهای آمریکایی هیچ دخالتی در آن نداشته و فقط آن را رصد کرده‌اند.

وب‌سایت Dryad Global که تردد کشتی‌ها را رصد می‌کند خبر داده است که کشتی متوقف شده پس از خروج از لنگرگاه بندر خورفکان در امارات توسط نیروهای رژیم ایران توقیف شده است.

سنتکام در پست توییتری که بامداد پنجشنبه ۲۳ مرداد (۱۲ اوت) منتشر شده نوشته است که این کشتی “ویلا” نام دارد و با پرچم لیبریا در حال حرکت بوده است. سنتکام توضیح داده است که در توقیف این کشتی “نیروهای رژیم ایران” با دو کشتی و دو هلیکوپتر سیکورسکی سیکینگ شرکت داشتند.

در فیلمی که سنتکام منتشر کرده نشان داده می‌شود که نیروهای رژیم ایران پس از نزدیکی هلیکوپترها به کشتی بر عرشه آن فرود آمدند. سنتکام در پست تویتری خود تاکید کرده است که نیروهای ایرانی کشتی “ویلا” را در آب‌های بین‌المللی متوقف کردند.

میشل ویسی بوکمن، کارشناس دریانوردی در مورد این حادثه در پست توییتری خود نوشته است که مالکان این کشتی شرکت‌های یونانی هستند. این کارشناس هم تائید کرده است کشتی ویلا تحت پرچم لیبریا در حال حرکت بوده است.

به گفته این کارشناس در صورت تأیید این گزارش می‌توان گفت که تنش‌هایی که یک سال پیش در منطقه با توقیف کشتی بریتانیایی توسط نیروهای ایرانی انجام گرفته دوباره بازگشته است.

رسانه‌ها در ایران و مقامات رژیم درباره این موضوع تاکنونه هیچ‌گونه اظهار نظر نکرده‌اند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۳ اوت ۲۰۲۰