سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد

رئیس جمهور لبنان در مشورت با نمایندگان پارلمان و موافقت اکثریت، رهبر جریان “المستقبل” را نامزد پست نخست‌وزیری معرفی کرد. سعد حریری تنها ۹ ماه پس از استعفا، مسئولیتی دشوار در کشوری بحران‌زده و بدهکار را بر عهده می‌گیرد.

روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر، میشل عون، رئیس جمهور لبنان، پس از دیدار و رایزنی با جناح‌های مختلف مجلس، سعد حریری را کاندیدای مورد نظر خود برای تصدی ریاست دولت اعلام کرد.

تصمیم میشل عون، پس از دیدار با نجیب میقاتی و تمام سلام، نخست‌وزیران سابق و خود سعد حریری رسانه‌ای شد. نجیب میقاتی هم اینک رئیس فراکسیون جریان “عزم” در پارلمان لبنان است و تمام سلام، عضو ارشد جریان “المستقبل”.

با این تصمیم، وظیفه بسیار دشواری به حریری محول شده است. این سیاستمدار ۵۰ ساله که از سال ۲۰۱۶ رئیس دولت لبنان بود، در ژانویه ۲۰۲۰ زیر فشار افکار عمومی و اعتراضات سراسری علیه فساد و ناکارآمدی، از مقام خود کناره‌ گرفت.

حسان دیاب، جانشین حریری، ماه اوت همین سال و پس از انفجار هولناک بیروت، استعفا کرد. سپس مصطفی ادیب، سفیر سابق لبنان در آلمان مامور تشکیل کابینه شد اما او نیز چند هفته بعد به دلیل اختلافات و رقابت‌های درون جناحی، از وظیفه تشکیل دولت عذرخواست. ادیب با میانجی‌گری امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و حمایت سه نخست وزیر قبلی (میقاتی، سعد حریری و حسان دیاب)، موافقت حزب‌الله لبنان، حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و جنبش میهنی آزاد مسیحیان لبنان ماموریت تشکیل دولت جدید را پذیرفته بود.

به گزارش رسانه‌های عربی، معاون رئیس مجلس لبنان، فراکسیون “جبهه ملی”، فراکسیون “دیدار دمکراتیک”، فراکسیون “سوسیال ناسیونالیست”، فراکسیون “میانه مستقل”، در ملاقات با میشل عون، با نامزدی سعد حریری موافقت کرده‌اند.

محمد رعد عضو فراکسیون “وفا به مقاومت”، وابسته به حزب‌الله اعلام کرده که اعضای این فراکسیون تصمیم گرفته‌اند که هیچ کسی را برای تصدی پست نخست‌وزیری معرفی نکنند.

فراکسیون نماینگان ارمنی و فراکسیون وابسته به جنبش امل نیز از نامزدی حریری حمایت کرده‌اند. از میان نمایندگان مستقل و منفرد، نیمی از معرفی هر نامزدی خودداری کرده و نیم دیگر به نفع حریری موضع‌گرفته‌اند.

اجماع نمایندگان بر سر نامزدی حریری، با اکثریت نسبی صورت گرفته است. رسانه‌های عرب زبان می‌نویسند، ۶۵ نماینده پارلمان لبنان، حریری را نامزد مورد نظر خود برای تصدی پست نخست‌وزیری خوانده‌ و ۵۳ نفر هیچکس را نامزد نکرده‌اند.

مجلس لبنان ۱۲۸ نماینده دارد که هشت کرسی آن هم اینک خالی است. مطابق رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی، همه اعضا باید در قالب فراکسیون یا به صورت منفرد، با رئیس جمهور دیدار کرده و نامزد مورد نظر خود برای پست نخست‌وزیری را معرفی کنند. رئیس جمهور بر اساس نظرات ارائه شده، فرد مورد حمایت اکثریت پارلمان را مامور تشکیل کابینه می‌کند.

سعدالدین رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان، در سال ۲۰۰۵ در یک بمب‌گذاری در بیروت ترور شد. سعد حریری در ریاض به دنیا آمده است. او که از رهبران “ائتلاف ۱۴ مارس” بود، در سال ۲۰۰۷، جنبش المستقبل را تشکیل داد و رهبر آن شد. پدر او سعدالدین رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان، در سال ۲۰۰۵ در یک بمب‌گذاری در بیروت ترور شد.

سعد حریری در در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، و ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ نخست وزیر لبنان بود. او در حالی برای سومین مرتبه مامور تشکیل کابینه شده که بحران مالی و نارضایتی ععمومی به اوج رسیده و آشفتگی سیاسی و اقتصادی در بی‌سابقه‌ترین وضعیت قرار دارد.

لبنان اکنون بدترین روزهای خود را سپری می‌کند. بحران اقتصادی و گسترش وسیع کرونا و اختلافات سیاسی و از سوی دیگر فساد مالی و اداری، رانت‌خواری، باندبازی‌ها و عدم کفایت مسؤلان حکومتی، لبنان را با بحرانی بزرگ روبرو کرده است.

بدهی‌های خارجی لبنان بیش از ۸۰ میلیارد دلار اعلام شده که برابر با ۱۷۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است. موسسه اعتبارسنجی “استاندارد و پورز”، لبنان را “بدهکارترین” کشور خوانده است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰