سناتورهای جمهوریخواه: از توافق هسته‌ای جدید با ایران حمایت نمی‌کنیم

۴۹ نفر از ۵۰ سناتور جمهوریخواه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفتند که از توافق هسته‌ای جدید بین ایران و قدرت‌های جهانی، حمایت نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۴۹ نفر از ۵۰ سناتور جمهوریخواه ایالات متحده روز دوشنبه، ۱۴ مارس، گفتند که از توافق هسته‌ای جدید بین ایران و قدرتهای جهانی “حمایت نخواهند کرد”. آنها بر مخالفت حزبشان با تلاشها برای احیای توافق حاصل شده در سال ۲۰۱۵ تأکید کردند.

این قانونگذاران با استناد به گزارشهای مطبوعاتی درباره گفتگوهای احیای برجام، که ممکن است “با مخالفت روسیه” شکست بخورد، در بیانیه‌ای گفتند که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا، ممکن است به توافقی برای “تضعیف تحریم‌ها و کاهش محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران” دست یابد.

آنها متعهد شدند که “هر آنچه در توان دارند” انجام دهند تا توافقی را که توانایی حکومت ایران برای تولید سلاح هسته‌ای را “به‌طور کامل مسدود نمی‌کند”، “برنامه موشک بالستیک را محدود نمی‌کند” و “مانع حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم نمی‌شود”، لغو کنند. از نظر این سناتورها تهران همچنان تلاش برای دستیابی به بمب اتمی را “انکار” می‌کند.

هیچکدام از اعضای جمهوریخواه کنگره از توافق سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرتهای بزرگ که در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهور دموکرات، منعقد شد، “حمایت نکردند”. تعداد انگشت شماری از دموکراتها نیز با این توافق مخالفت کردند.

برجام تحریمها را در ازای “محدودیت‌هایی بر غنی‌سازی اورانیوم ایران” کاهش داد و تولید مواد برای سلاحهای هسته‌ای را برای تهران دشوارتر کرد. پس از خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جمهوریخواه از برجام در سال ۲۰۱۸، این توافق “عملاً از هم پاشید”.

مذاکرات پس از اینکه سال گذشته بایدن رئیس‌جمهور شد از سر گرفته شد.

تلاشها برای دستیابی به یک توافق جدید پس از درخواست لحظه آخری روسیه – در تضاد با غرب بر سر اشغال اوکراین – قدرتها را مجبور به “توقف مذاکرات” در وین کرد. این در حالی است که برخی منابع می‌گویند طرفین به “متن جامعی” دست پیدا کرده بودند. ایران اما کماکان مخالفت آمریکا با برخی تقاضاهای خود را عامل توقف مذاکرات معرفی می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت که واشنگتن باید “تصمیمی” برای رسیدن به یک توافق بگیرد.

خطیبزاده با اشاره به اینکه ایران “منتظر شنیدن پاسخ آمریکا” است، گفت: «البته رایزنیها در سطوح مختلف ادامه دارد.»

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۵ مارس ۲۰۲۲