سند همکاری ۲۵ ساله رژیم ایران و چین عملیاتی شد

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه رژیم ایران اعلام کرد، “سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین” از امروز ۲۴ دی اجرایی می‌شود. این در حالی است که افکار عمومی ایران هنوز از متن کامل این سند خبر ندارند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که روز جمعه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) راهی چین شده است، می‌گوید روابط دو کشور در دولت سیزدهم شتاب بیشتری گرفته و در این سفر حامل پیام کتبی از جانب ابراهیم رئيسی، رئیس جمهوری حکومت اسلامی ایران برای رئيس‌جمهوری چین بوده است.

توافق‌نامه همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین هفتم فروردین سال جاری در مراسمی در تهران به امضای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران و وانگ ئی، وزیر خارجه چین رسید.

حسین امیرعبداللهیان روز جمعه ۲۴ دی در توییت خود به زبان چینی نوشت که در آغاز سال جدید ۲۰۲۲ “بسیار خشنودم که اولین سفرم را از چین پس از تصدی مسئولیت آغاز می‌کنم. درباره طیف وسیعی از موضوعات مانند طرح همکاری‌های جامع و مذاکرات وین با مسئولان چین تبادل نظر کردم و به اجماع مهمی رسیدم”.

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون رویکرد شفافی درباره این سند نداشته‌اند و از انتشار جزئیات آن خودداری کرده‌اند.

امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین فروردین ۱۴۰۰ با دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیگیری و اجرایی شد که انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج ایران در پی داشت. برخی منتقدان در شبکه‌های اجتماعی این سند را با عهدنامه ترکمنچای مقایسه کرده‌اند و آنرا سند فروش ایران به چین می‌دانند.

همچنین کنوانسیون حقوقی دریای خزر نیز مورد انتقاد کاربران شبکه‌های قرار گرفته است.

قرار است یک سند همکاری‌های جامع ۲۰ ساله با دولت روسیه و سند مشابه دیگری با دولت ونزوئلا نیز توسط دولت جمهوری اسلامی با توافق طرفین امضا شود.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲