سیستان و بلوچستان بیش از ۶۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل دارد

وزارت آموزش و پرورش می‌گوید در استان سیستان‌ و بلوچستان ۶۱ هزار و ۶۷۶ کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که بیش از ۱۳ هزار نفرشان «منع خدمات دولتی» از جمله نداشتن مدارک هویتی و شناسنامه دارند.

داوود گلی مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان از آمار «۶۱ هزار و ۶۷۶ نفری»، ترک‌تحصیل‌کنندگان و کودکان بازمانده از تحصیل خبر داد که فقط در استان سیستان‌ و بلوچستان به دست آمده است.

به گفته‌ی او، در بین بیش از ۶۰ هزار کودک و نوجوان که روند آموزش را طی نمی‌کنند، بیش از ۱۳ هزار نفر مشکل «منع خدمات دولتی» دارند که شامل موارد قانونی چون «متواری بودن پدر» و یا نداشتن مدارک هویتی و شناسنامه می‌شود.

پیش از این نیز علیم یارمحمدی نماینده زاهدان مجلس شورای اسلامی گفته بود، ۳۰ درصد از ساکنان شهر زاهدان شناسنامه ندارند که تعداد این جمعیت برای کل استان بیشتر است.

با اینهمه در درستی آمارهای دولتی شک‌ و تردیدهای جدی وجود دارد، چرا که در سال ۱۳۹۷ یعنی پیش از شیوع کرونا و موج گسترده‌ی بازماندگان از تحصیل به دلیل کمبود تجهیزات تحصیل آنلاین، حسن الحسینی مدیر پیشین آموزش از راه دور اعلام کرده بود که ۱۷ میلیون دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد!

آمارها نشان می‌دهد، شمار دانش‌آموزان در استان سیستان‌ و بلوچستان که به دلایل مختلف از تحصیل باز می‌مانند، معادل ۳۰درصد آمار کل کودکان بازمانده در کشور است. علاوه بر این، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این استان را رتبه اول در آمار کودکان بازمانده از تحصیل اعلام کرده است.

گزارش‌ها پیشتر نیز حاکی از ترک تحصیل ۳ میلیون دانش‌آموز در ایران پس از شیوع کرونا بوده تا جایی که علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هشدار داد: کرونا منجر به افزایش شمار کودکان کار شده و محصلان به کودکان کار تبدیل شده‌اند.

طبق گفته‌ی محسن حاجی‌میرزایی وزیر سابق آموزش و پرورش، ۳ میلیون دانش‌آموز از چرخه آموزش بیرون رفته‌اند و ترک تحصیل کرده‌اند که «بیشتر آنها کودکان یا نوجوانانی هستند که یا به ابزار هوشمند مثل موبایل و تبلت دسترسی ندارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که اینترنت در آنجا نیست.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۸ اکتبر ۲۰۲۱