عربستان سعودی مواضع سپاه پاسداران در یمن را بمباران کرد

ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی که از نیروهای دولتی یمن حمایت می‌کند، مواضع شبه‌نظامیان شیعی حوثی و همچنین سپاه پاسداران در صنعا، پایتخت این کشور را بمباران کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی با انتشار بیانیه این ائتلاف اعلام کرد که در این حمله هوایی، «پایگاه‌های حوثی‌ها برای انبار و راه‌اندازی موشک‌های بالستیک و پهپاد، پایگاه‌های کارشناسان نظامی سپاه پاسداران ایران در یمن و انبارهای اسلحه و در چند استان یمن ردیابی و نابود شد».

برخی از مواضع بمباران شده، در استان حدیده یمن واقع است که بنا بر اعلام ائتلاف به رهبری عربستان سعودی «با وجود توافق استکهلم در مورد حدیده، حوثی‌ها بدون توجه به این توافقنامه به ذخیره سلاح و تقویت توانایی و تجهیزات نظامی خود در این استان پرداخته‌اند.»

ترکی مالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف نیز با بیان این که این حملات «در پاسخ به حملات موشکی حوثی‌ها در روزهای گذشته» صورت گرفت که «جان غیرنظامیان در عربستان سعودی» را هدف گرفته بودند.

سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی با تاکید بر «رعایت قوانین بین‌المللی انسانی» در حملات این ائتلاف، اعلام کرد: «تمامی تدابیر پیشگیرانه برای حفظ جان غیرنظامیان در این حملات در نظر گرفته شد.»

ترکی مالکی همچین در بیانیه خود اضافه کرد: «در این شرایط حساس که جهان با ویروس کرونا در ستیز به سر می‌برد و کشورهای جهان به دنبال همبستگی و همدلی هستند، رژیم ایران با پشتیبانی مستمر خود از گروهک تروریست حوثی نشان می‌دهد که در کفه تخریب و دشمنی با جهانیان ایستاده، و جهان با همه تلاش‌ها و برنامه‌های خود در کفه دیگر قرار گرفته است.»

این مقام نظامی عربستان سعودی گفت: «رژیم ایران از تمامی توانایی‌ها و امکانات خود برای پشتیبانی از گروهک‌های تروریستی و سازمان‌های تخریبی در سطح منطقه بهره می‌گیرد تا برنامه‌های جاه‌طلبانه و جنایتکارانه خود را پیش ببرد، در حالی که بیشترین هزینه را مردم ایران می‌پردازند.»

سخنگوی ائتلاف عربی تاکید کرد که این ائتلاف به «اجرای عملیات و اتخاذ تدابیر ضروری برای دفاع از خود و مقابله با تهدیدهای تروریستی حوثی‌ها» ادامه خواهد داد.

همزمان تلویزیون المسیره، وابسته به شبه نظامیان حوثی یمن از نوزده حمله علیه مواضع این شبه‌نظامیان در صنعا و به ویژه علیه مراکز نظامی یک مدرسه نظامی خبر داد.

دو روز پیش، حوثی‌ها موشک‌هایی را به سوی ریاض و جازان در عربستان سعودی پرتاب کردند، اما عربستان سعودی اعلام کرد که این موشک‌ها را رهگیری و نابود کرده است.

با این حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داده که در این حملات دو غیرنظامی در ریاض زخمی شدند.

پیشتر سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش‌بس میان طرفین درگیر در یمن برای کمک به مبارزه علیه شیوع ویروس کرونا شده بود.

تاکنون هشت نفر در عربستان سعودی بر اثر شیوع ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، اما یمن هیچ مورد از ابتلا به این ویروس را شناسایی نکرده است.

سازمان‌های بین‌المللی با ابراز تردید درباره درستی آمارهای یمن، نسبت به یک فاجعه انسانی بر اثر شیوع کرونا در این کشور هشدار داده‌اند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳۱ مارس ۲۰۲۰