علیرضا نوری جهت تحمل حبس به زندان همدان منتقل شد

پنجشنبه ۲۳ بهمن ماه، علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان در منزل شخصی خود بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان همدان منتقل شد. وی در خردادماه ۹۶ توسط دادگاه کیفری دو همدان به دو سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شده بود.

بازداشت آقای نوری صبح امروز با حکم جلب صادره توسط شعبه ۵ اجرای احکام دادسرای همدان و جهت اجرای محکومیت ۲ ساله وی صورت گرفت. این عضو کانون نویسندگان ایران پس از بازداشت جهت اجرای حکم به زندان همدان منتقل شده است.
پرونده‌ علیرضا نوری در مهر ۱۳۹۵ گشوده شد. وی در خرداد سال ۱۳۹۶ به اتهام “توهین به مقدسات” توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو همدان محاکمه و به دو سال زندان محکوم شد.

مصادیق این اتهام بعضی شعرهای نوری است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. با وجود آنکه او این اتهام را نپذیرفته بود، دادگاه تجدید نظر در آبان ۱۳۹۶ حکم دادگاه بدوی را عینا تایید کرد.

او روز دوشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۹، برای اجرای حکم حبس به شعبه‌ پنج اجرای احکام همدان احضار و نهایتا به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای حکم حبس وی متوقف شده بود.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۱۲ فوریه۲۰۲۱