لغو بزرگداشت بهرام بیضایی در تهران به دلیل نداشتن سالن!

مراسم بزرگداشت بهرام بیضایی کارگردان سرشناس که قرار بود روز جمعه ۳۰ اردیبهشت‌ماه برگزار شود، به دلیل نبود سالن برگزاری لغو شد!

برنامه بزرگداشت بهرام بیضایی نویسنده، کارگردان و پژوهشگر سرشناس ساکن ایالات متحده آمریکا در تهران به دلیل در اختیار نداشتن سالن برگزاری لغو شد. بر اساس برنامه اعلام شده قرار بود محمود دولت‌آبادی، سهیلا نجم،‌حمید امجد و پانته‌آ بهرام در این مراسم سخنرانی کنند.

بزرگداشت بیضایی قرار بود روز جمعه ۳۰ اردیبهشت‌ماه توسط انجمن صنفی نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر در سالن «استاد جوانمرد» برپا شود ولی به دلیل آنچه فقدان مجوز از «آتش‌شناسی» عنوان شده، ظاهرا این سالن پلمپ است.

انجمن صنفیِ نمایشنامه‌نویسان و مترجمان ایران درباره لغو دو سمینار و برنامه نکوداشت بهرام بیضایی در اطلاعیه‌ای نوشت که این مراسم «متأسفانه در آخرین لحظات، بنا بر صلاحدیدِ سرپرست خانه‌ی هنرمندانِ ایران لغو گردید.»

این انجمن نداشتن تأییدیه ایمنی تماشاخانه «استاد جوانمرد»، آلودگی هوا و تعطیلاتِ اخیر را به عنوان دلایل برگزار نشدن این برنامه‌ی سه روزه اعلام داشته و برای جامعه هنری و مردم ایران، آرزوی «آرامش و صلح» کرده است.

تلاش انجمن صنفی نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر برای برپایی این نکوداشت در خانه هنرمندان ایران نیز بی‌نتیجه بوده، چرا که بر اساس بیانیه‌ی این مرکز فرهنگی و هنری، تقاضای سالن دیرهنگام، بدون طی شدن روال معمول و قرارداد بین طرفین، بوده است.

در بیانیه خانه هنرمندان ایران آمده است: «آماده نبودن شرایط لازم برای برگزاری یک رویداد سه روزه و نبود فرصت هماهنگی به دلیل اقدام دیر هنگام برگزارکنندگان، به رغم تمایل خانه هنرمندان امکان برگزاری این برنامه در این تاریخ وجود نداشت.»

خانه هنرمندان ایران مدعی است، گزاره‌هایی چون «انصراف خانه هنرمندان از میزبانی» و «در آخرین لحظات بنا بر صلاحدید سرپرست خانه هنرمندان» که در اطلاعیه انجمن نمایشنامه‌نویسان ذکر شده، از اساس صحت ندارد.

آنچه از بیانیه‌ی طعنه‌آمیز انجمن نمایشنامه‌‌نویسان بر‌می‌آید، لغو بزرگداشت بیضایی در تهران حاصل سنگ‌اندازی‌ها و مانع‌تراشی‌های مسئولان امر از جمله حمید نوربخش سرپرست خانه هنرمندان بوده است.

از سوی دیگر، سالن «استاد جوانمرد» که در ساختمان جدید خانه تئاتر قرار دارد، بیش از ۴ سال از فعالیت‌اش می‌گذرد و چندین تئاتر نیز در آن اجرا شده است.

برخی آگاهان می‌گویند، بیانیه‌ی صادر شده توسط انجمن نمایشنامه‌نویسان تلاشی برای سرپوش‌ گذاشتن‌ بر دور زدن چندین ساله فعالیت بدون مجوز از «آتش‌‌شناسی» بوده که با واسطه‌گری‌ها توانسته‌ بودند، مجوزها را نادیده بگیرند.

از سوی دیگر اما اشاره‌ی به آلودگی هوا و تعطیلات اخیر توسط انجمن نمایشنامه‌نویسان، همزمان با آغاز اعتراضات علیه گرانی‌ها و نظام جمهوری اسلامی، معنادار است. استانداری‌های دست‌کم ۱۱ استان از جمله استان تهران به دلیل آنچه موج گسترده‌ی گرد و غبارها خواندند، مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها را بطور سراسری تعطیل کردند. این تعطیلی با شاخص آلودگی «قرمز» در پایتخت در حالی بود که پیشتر با سابقه‌ی بروز وضعیت فوق‌ بحران «بنفش‌» نیز استانداری تهران با تعطیلی‌ها موافقت کرده بود.

با افزایش اعتراضات در شهرهای مختلف و اعتصابات گسترده اصناف، حکومت تلاش می‌کند تا هرگونه تجمع و مراسم را به ویژه از جنس مراسم بزرگداشت بیضایی را محدود و یا لغو کند تا فرصتی به اعتراضات احتمالی داده نشود.

بهرام بیضایی نمایشنامه‌نویس، کارگردان سینما، پژوهشگر و ادیب ایرانی، در حالی‌ که شهریورماه امسال وارد سیزدهمین‌ سال ترک ایران می‌شود ولی تلاش برای کمرنگ کردن نقش و دلبستگی فرهنگ‌دوستان به او ظاهرا همچنان یکی از وظایف دستگاه‌های «فرهنگی» نظام است.

در طول این سال‌ها که بیضایی به عنوان پژوهشگر و استاد در دانشگاه استنفورد آمریکا مشغول به فعالیت است، یادبود و بزرگداشت وی عمدتا با برنامه‌های نمایش و نقد آثار در مراکز فرهنگی صورت گرفته است. در موارد معدودی نیز چون هجدهمین جشن منتقدان تئاتر و بزرگداشت ناصر تقوایی، پیام تصویری او پخش شده است. در آخرین مورد نیز دی‌ماه سال ۹۸ در نامه‌ای به کانون کارگردانان سینما هنر و تجربه، درخواست کرد تا به دلیل همزمانی زادروز او با چهلم جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸، هیچ مراسمی برای بزرگداشت او برگزار نشود.

کیهان تهران در واکنش به جشن سالگرد تولد بیضایی در خانه هنرمندان در سال ۹۸، بیضایی را «کارگردان فراری از وطن» خوانده بود که «اینک از طریق افراد معلوم‌الحالی همچون عباس میلانی و موسسه صهیونیستی هوور در آمریکا مشغول کار است».

برگرفته از سایت کیهان لندن، ۲۱ می ۲۰۲۲