معاون سپاه: می‌خواهند با واکسن کرونا جمعیت جهان را ۲۰ درصد کم کنند

معاون هماهنگ کننده سپاه مدعی است تولید‌کنندگان واکسن کرونا معتقدند جمعیت جهان زیاد است و باید یک پنجم کاهش یابد. سردار نقدی از مخالفان استفاده از واکسن خارجی است، عده‌ای هم در حمایت از “واکسن امام کاظم” تظاهرات کرده‌اند.

سردار محمد رضا نقدی پس از توصیه جنجالی خود به سپاهیان و بسیجیان در مورد خودداری از استفاده از واکسن‌های خارجی پیشگیری از کرونا، اکنون شرکت‌های تولیدکننده واکسن را به توطئه برای کاهش جمعیت جهان متهم کرده است.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه ۱۲ دی (اول ژانویه) به نقل از معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نوشت: «امروز همان‌هایی صاحبان شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا هستند که معتقدند جمعیت مردم دنیا زیاد است و باید ۲۰ درصد از جمعیت دنیا کاسته شود.»

این فرمانده ارشد سپاه با بیان این که این کاهش از طریق افزایش مرگ و میر صورت می‌گیرد ادعا کرده “بر اساس اسنادی که وجود دارد” شرکت‌های تولیدکننده واکسن خود ویروس کرونا را “دست‌کاری و آلوده کرده‌اند” و به همین دلیل به آنها نمی‌توان اعتماد کرد.

فرمانده سابق بسیج درباره اسناد مورد ادعای خود و محل انتشار آنها توضیح بیشتری نداد اما به نوعی مدعی شد که تمام شرکت‌های خارجی تولید کننده واکسن در توطئه کاهش جمعیت جهان دست دارند.

او یک هفته پیش هم گفته بود به دلیل “مکانیسم عمل خاص” واکسن‌های خارجی تزریق آنها را به پرسنل سپاه و بسیج توصیه نمی‌کند و نیروهایی که او مسئول هماهنگی آنهاست در توزیع و واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های خارجی مشارکت نمی‌کنند.

مخالفت این مقام ارشد سپاه با واکسن‌های خارجی در حالی است که بسیاری از شهروندان ایرانی به دلیل تعلل دولت کمپین “واکسن بخرید” را در شبکه‌هی اجتماعی راه انداخته‌اند و وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده که مقدمات خرید بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن خارجی را از طریق ساز و کار سازمان بهداشت جهانی و بستن قرارداد با شرکت‌های تولید کننده فراهم کرده است.

با این همه عده‌ای روز گذشته جلوی وزارت بهداشت تجمع و علیه استفاده از هر گونه واکسنی اعتراض کردند. بر پلاکاردی که در دست یکی از معترضان بود نوشته شده «نه به واکسن خارجی، نه به واکسن داخلی، ما واکسن “داروی امام کاظم” داریم.»

تظاهرکنندگان که تعدادی از آنها ماسک زده بودند سازمان بهداشت جهانی، زیر مجموعه سازمان ملل را یک نهاد “آمریکایی – صهیونیستی” خوانده و خواستار خروج آن از “نظام تصمیم‌گیری کشور” شدند.

بر پایه تازه‌ترین گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، تا پایان سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۲۳۳ پروژه تولید واکسن در کشورهای مختلف جهان در دستور کار بوده است. شرکت‌های مهم داروسازی از وجود ۲۴۶ پروژه خبر می‌دهند.

خبرگزاری دولتی ایرنا از قول کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گزارش داده که تا کنون دست‌کم ۱۶ شرکت ایرانی کار تولید واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند و هشت شرکت “پرونده فعال” در این زمینه دارند که یکی از آنها وارد فاز اول کارآزمایی بالینی انسانی شده است.

بر خلاف اظهارات سردار نقدی در باره “مکانیسم عمل خاص” واکسن‌های خارجی کرونا، تا کنون فقط سه مبنا برای تولید واکسن برای مقابله با بیماری کووید۱۹ وجود دارد که تمام واکسن‌هایی که ساخته شده یا قرار است ساخته شود، در هر کجای جهان از یکی از آنها استفاده می‌کند.

از این سه روش دو تا شیوه‌های شناخته شده‌ای هستند که مبنای کار آنها استفاده از ویروس مرده یا تضعیف شده است و پیشتر نیز برای تولید واکسن‌های دیگر از آنها استفاده شده و “مکانیسم عمل” یکسانی دارند.

روش سوم تولید واکسن بر پایه اطلاعات ژنتیکی (mRNA) ویروس جدید کروناست که شرکت‌های آلمانی و آمریکایی بیون‌تک- فایزر و شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا واکسن‌های خود را با استفاده از آن تولید کرده‌اند.

دو واکسنی که این شرکت‌ها تولید کرده‌اند در ایالات متحده، اروپا و برخی کشورهای دیگر مجوز گرفته‌اند و واکسیناسیون با استفاده از آنها آغاز شده است.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران در حالی با هر گونه واکسن خارجی مخالفت کرده و توصیه کرده پرسنل سپاه و بسیج خود را با آنها واکسینه نکنند که واکسن ایرانی اگر تمام مراحل کارآزمایی بالینی را با موفقیت هم پشت سر بگذارد زودتر از هفت ماه دیگر به تولید انبوه نمی‌رسد.

افزون بر این بخشی از واکسن‌هایی که ایران احتمالا از چین و کشورهای دیگر وارد می‌کند با همان روشی تولید می‌شوند که واکسن‌های داخلی تولید خواهند شد.

تا اول ژانویه بیش از ۸۳ میلیون و ۵۷۲ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ۱۹۱ کشور جهان شناسایی شده و نزدیک به یک میلیون و ۸۲۱ هزار مبتلا جان خود را از دست داده‌اند.

جمعیت جهان حدود هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر برآورد می‌شود. اگر توهم توطئه سردار سپاه درباره برنامه شرکت‌های داروسازی برای کاهش بیست درصدی جمعیت جهان را جدی بگیریم تا پایان بحران کرونا بیش از یک و نیم میلیارد نفر کشته می‌شوند.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران در مورد مبنای ادعای خود چیزی نگفته است اما صرف‌نظر از آغاز واکسیناسیون و تاثیر آن در مقابله با ابتلا و مرگ شهروندان بر اثر کرونا، آمار ایران و جهان و تمام پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان کشندگی بیماری کووید۱۹ اصولا چنان نیست که بتواند منجر به کاهش ۲۰ درصدی جمعیت جهان شود.

ادعاهای عجیب و غریب و بی‌پایه مقام‌های ارشد سپاه پاسداران در ارتباط با ویروس کرونا تازگی ندارد. یک نمونه آن که مدت‌ها اسباب طنز و استهزا در فضای مجازی شد “ویروس‌یاب مستعان ۱۱۰” است.

اواخر فروردین ماه در یک مراسم رسمی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم پخش شد، با حضور حسن سلامی، فرمانده کل سپاه و شمار دیگری از فرماندهان ارشد آن از دستگاهی رونمایی شد که ادعا می‌شد در عرض پنج ثانیه ویروس کرونا در شعاع ۱۰۰ متری را کشف می‌کند.

در ۹ ماه گذشته گزارشی درباره کشف حتی یک بیمار مبتلا به کرونا با “مستعان ۱۱۰” منتشر نشده و وزارت بهداشت همچنان مشغول واردات کیت‌های تشخیص برای تست کرونا است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲ ژانویه ۲۰۲۱