معرفی هفت مامور ایران به دستگاه قضایی ترکیه

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند هفت نفر از گروه هشت نفره وابسته به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی که به اتهام تلاش برای ترور اسرائیلی‌ها در ترکیه بازداشت شده بودند، به دادسرا معرفی شدند.

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند این هفت متهم صبح روز پنج‌شنبه (نهم تیر) با تدابیر شدید امنیتی به دادسرا معرفی شدند.

بازجویی از این هشت مظنون که در حین تدارک یک اقدام خرابکارانه برای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی به دام افتاده بودند، به پایان رسیده است.

این افراد در حمله روز پنج‌شنبه (۲۵ خرداد) نیروهای امنیتی ترکیه به برخی از خانه‌ها و هتلی در محله بی‌اوغلو در شهر استانبول دستگیر شده بودند.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند اسلحه‌هایی که احتمالا قرار بوده در این طرح ترور از آنها استفاده شود، در عملیات مشترک نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ترکیه کشف و ضبط شده‌اند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، پیش از این در پیامی ویدیویی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و نیروهای امنیتی این کشور و اسرائیل به‌ دلیل تلاش‌هایشان برای خنثی کردن طرح حمله‌های احتمالی علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه، تشکر کرد.

پولیتیکو به نقل از یک دیپلمات آگاه نوشت یائیر لاپید، وزیر امور خارجه دولت بنت از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران انتقاد کرده و با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی برای ترور شهروندان اسرائیلی به ویژه در ترکیه، این سفر را یک «اشتباه استراتژیک» خوانده است که «پیامی اشتباه به ایران می‌فرستد».

اسرائیل حکومت ایران را به طرح‌ریزی برای این حمله‌ها متهم کرده است.

روز چهارشنبه اما اعلام شد که این کشور هشدار سفر را برای شهروندانی که به ترکیه می‌روند، به سطح سه یا متوسط، ​​کاهش داده است.

افشای طرح جمهوری اسلامی برای کشتن اتباع اسرائیلی در ترکیه منجر به بحران دیپلماتیک میان تهران و آنکارا و همچنین برکناری حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شد.

همچنین ترکیه برنامه سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی را چندین بار به تعویق انداخت تا این که بالاخره این سفر دوشنبه گذشته انجام شد.

وزیر امور خارجه ترکیه اما در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در آنکارا گفت: «باید به همکاری با ایران در مورد مبارزه با تروریسم ادامه دهیم زیرا تروریسم دشمن مشترک ما است.»

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۱ جولای ۲۰۲۲