مناقشه ارسال سلاح؛ احضار سفیر آلمان به وزارت خارجه اوکراین

وزارت خارجه اوکراین به دلیل مخالفت آلمان با ارسال تسلیحات به این کشور و همچنین اظهارات جنجالی فرمانده نیروی دریایی آلمان، سفیر این کشور در کی‌یف را احضار کرد.

وزارت خارجه اوکراین روز شنبه ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) اعلام کرد که مقام‌های دولت این کشور در گفت‌وگو با آنکا فلدهوزن، سفیر آلمان در اوکراین، به صراحت اعلام کرده‌اند که اظهارات فرمانده نیروی دریایی آلمان ”کاملا غیرقابل قبول” است.

اشاره وزارت خارجه اوکراین به سخنان کای-آخیم شونباخ، فرمانده نیروی دریایی آلمان است که روز جمعه در جریان سفر به هند، نگرانی کشورهای غربی درباره حمله روسیه به اوکراین را ”بیهوده” توصیف کرد.

او گفته بود: «آنچه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌خواهد، احترام در شرایط برابر است».

شونباخ اما یک روز بعد، از اظهارات خود عقب نشست و در صفحه شخصی خود در توییتر خود نوشت: «چیزی برای تفسیر وجود ندارد، این یک اشتباه آشکار بود».

در همین خصوص، سخنگوی وزارت دفاع آلمان نیز گفت که سخنان شونباخ، «با مواضع این وزارتخانه مطابقت ندارد».

وزارت خارجه اوکراین همچنین در جریان احضار سفیر آلمان، “ناامیدی عمیق” خود را از مخالفت آلمان برای تحویل تسلیحات به اوکراین ابراز کرد.

مخالفت آلمان با ارسال تسلیحات به اوکراین، باعث ایجاد تنش بین کی‌یف و برلین شده است. با توجه به استقرار گسترده نیروهای روسیه در مرز اوکراین، دولت کی‌یف از مدت‌ها پیش از آلمان درخواست کرده تا تجهیزات دفاعی و نظامی لازم را برای اوکراین ارسال کند.

این در حالی است که دولت آلمان می‌گوید که سلاح‌های مرگبار نباید به مناطق بحران‌زده انتقال داده شوند.

در همین خصوص، کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع آلمان روز شنبه ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) بار دیگر تاکید کرد: «برلین فعلاً قصد تحویل تسلیحات به اوکراین را ندارد».

او تاکید کرد که درباره این مسئله، در دولت آلمان ”اتفاق نظر” وجود دارد.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین اما برلین را به ”تشویق” اقدامات پوتین و تضعیف اتحاد در میان کشورهای غربی متهم می‌کند.

تکذیب برنامه آلمان برای خروج کارمندان سفارت خود از اوکراین

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌نویسد که با وجود بالا گرفتن تنش میان آلمان و اوکراین، دولت آلمان فعلا اقدامی برای خروج کارمندان سفارت خود و خانواده‌های آنها از کی‌یف انجام نمی‌دهد.

یک مقام وزارت خارجه آلمان به آسوشیتدپرس می‌گوید: «ما به دقت مشاهده می‌کنیم که شرایط امنیتی کارمندان سفارت آلمان در کی‌یف به چه ترتیب است و در این زمینه، به طور مرتب با شرکای اروپایی و بین‌المللی خود در ارتباط هستیم».

پیشتر روزنامه بیلد، چاپ آلمان گزارش داده بود که وزارت خارجه این کشور بر روی طرح خارج کردن بستگان کارمندان سفارت آلمان از اوکراین کار می‌کند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز هفته پیش در جریان سفر به اوکراین خواستار حل و فصل دیپلماتیک مناقشه این کشور با روسیه شد.

او از آمادگی برای مذاکرات جدی با روسیه خبر داد و گفت،‌ البته “بدیهی است که تمامیت ارضی اوکراین قابل مذاکره نیست”.

بربوک هشدار داد که هر گونه “تجاوزی هزینه سنگینی برای حکومت روسیه به بار خواهد آورد”.

روسیه از چند هفته پیش نیروهای زیادی را به مرزهای اوکراین گسیل کرده و این موضوع باعث نگرانی شماری از کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین شده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۳ ژانویه ۲۰۲۲