نازنین زاغری به علت ایجاد مزاحمت از سپاه پاسداران شکایت کرد

نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی از رفتار غیرقانونی سپاه پاسداران به دادستانی تهران شکایت کرده است. موضوع شکایت ایجاد مزاحمت سپاه پاسداران برای او و خانواده‌اش است. موضوعی که به اطلاع وزارت امور خارجه بریتانیا نیز رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز دومینیک راب روز چهارشنبه ۲۳ سپتامبر (دوم مهر) در گفتگو با شکبه خبری “اسکای‌نیوز” موضوع بازگشت مجدد زاغری به زندان را در چنین شرایطی، نقض موازین حقوقی دانسته و رد کرده است. وزیر امور خارجه بریتانیا وجود هرگونه ارتباطی بین پرونده زاغری با موضوع بدهی بریتانیا به ایران را رد کرده است.

شکایت از سپاه پاسداران
از سوی دیگر روزنامه گاردین با انتشار گزارشی به موضوع شکایت نازنین زاغری-راتکلیف از سپاه پاسداران پرداخته است. موضوع بر سر مراجعه ماموران سپاه پاسداران به خانه والدین نازنین زاغری است.

نازنین زاغری که در ماه مارس سال جاری به علت شیوع ویروس کرونا از زندان اوین مرخص شده و در حصر خانگی به سر می‌برد، در شکایت خود قید کرده که ماموران سپاه مدعی شده‌اند که او قصد دست‌کاری پابند الکترونیکی خود را داشته است.

نازنین زاغری پس از مرخصی از اوین، ناگزیر به حمل پابند الکترونیکی شده و تنها می‌تواند در محدوده معینی پیرامون خانه خود حرکت کند.

نازنین زاغری در شکایت خود گفته است که روز اول مهر (۲۲ سپتامبر) سپاه پاسداران پیش از ساعت هفت صبح به خانه والدین او زنگ زده و مدعی شده که مشکلی در پابند نازنین زاغری مشاهده شده و از این رو ماموران سپاه برای کنترل به خانه آنها مراجعه خواهند کرد.

نازنین زاغری در ادامه گفته است که والدین او به ماموران سپاه اجازه ورود به خانه را نداده‌اند. او گفته است که وظیفه کنترل پابند الکترونیکی با دادستانی است و نه با سپاه پاسداران.

در واکنش به شکایت نازنین زاغری، دادستانی تهران علت مراجعه ماموران سپاه پاسداران به خانه والدین او را کشف نقص فنی در پابند الکترونیکی اعلام کرده‌اند. نازنین زاغری و خانواده او این پاسخ را قانع کننده ندانسته‌اند.

زاغری تاکید کرده است که کنترل پابند الکترونیکی او برعهده سپاه پاسداران نیست که سپاه خواسته باشد برای بررسی به خانه والدین او مراجعه کند.

نازنین زاغری همچنین از عملکرد امین وزیری، مسئول ارتباط زندانیان با خانواده‌هایشان ابراز نارضایتی کرده و از او خواسته است به جای مشارکت در “بازی موش و گربه” سپاه پاسداران به وظایف خود عمل کند.

باید یادآور شد که دو هفته پیش، نازنین زاغری با کیفرخواست جدید به دادگاه انقلاب احضار شده است. در حالی که کمتر از شش ماه به پایان دوران حبس نازنین زاغری باقی است، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی با اتهام جدیدی علیه او کیفرخواست صادر کرده است.

پرونده زاغری و پرونده بدهی‌بریتانیا به ایران
در شرایطی، دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا از عدم ارتباط پرونده نازنین زاغری با پرونده بدهی بریتانیا به ایران سخن می‌گوید که رسانه‌های آن کشور پیش از صدور کیفرخواست جدید علیه نازنین زاغری، چنین موضوعی را مطرح کرده بودند.

وزیر امور خارجه بریتانیا در گفتگوی خود با “اسکای نیوز” گفته است که موضوع پرونده نازنین زاغری و پرونده بدهی بریتانیا به ایران به موازات هم جریان دارند، اما به یکدیگر مربوط نیستند.

موضوع بر سر بدهی سال ۱۹۷۹ بریتانیا به ایران در ارتباط با سفارش تانک های چیفتن از سوی دولت پهلوی است. میزان این بدهی حدود ۴۰۰ میلیون پوند اعلام شده است.

خبر امکان آزادی نازنین زاغری در ازای پرداخت بدهی بریتانیا به ایران از سوی جواد ظریف، مهرماه سال گذشته، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده بود.

ظریف گفته بود که پیشنهاد آزادی نازنین زاغری در ازای پرداخت بدهی بریتانیا نخستین بار از سوی فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا مطرح شده بود و قرار بوده که ظریف پس از پرداخت بدهی در راستای آزادی نازنین زاغری تلاش کند. طرح این موضوع از سوی ظریف، در رسانه‌های بریتانیا به عنوان اعلام آمادگی تلویحی جمهوری اسلامی برای اجرای چنین پیشنهادی تلقی و تفسیر شده بود. این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه چنین موضوعی را تکذیب کرده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰