نامه جمهوری‌خواهان کنگره به بایدن: درباره لغو تحریم خامنه‌ای و رئیسی توضیح دهید

سه نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از بایدن خواستند درباره لغو احتمالی تحریم خامنه‌ای و رئیسی توضیح دهد. نمایندگان کنگره گفتند مذاکره‌کنندگان ایران از برداشته شدن تحریم‌ها علیه رهبر و رئیسی خبر داده بودند.

برایان استیل، جیم بنکس و جو ویلسون سه تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با نوشتن یک نامه از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستند پیرامون برداشته شدن تحریم‌ها علیه مقام‌های ارشد ایران از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور این کشور توضیح دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در آبان ۱۳۹۸، نام رئیسی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده و از او به عنوان یکی از “نزدیکان خامنه‌ای” نام برده بود.

در بیانیه وزارت خزانه‌‌داری در مورد رئیسی در آن زمان گفته شده بود: «نام ابراهیم رئیسی به عضویت در هئیت قضایی اعدام‌های سال ۶۷، معروف به هیئت مرگ، گره خورده است.»

این موضوع را نمایندگان کنگره آمریکا هم در نامه خود مطرح کردند و با ذکر نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های ۶۷ گفتند که انتخابات ریاست جمهوری در ایران “غیرعادلانه و غیرآزاد” بوده است.

هر سه نماینده از دولت بایدن پرسیدند، در همبستگی با مردم ایران کدام “مجازات غیرهسته‌ای” برای تحت فشار قرار دادن ایران در نظر گرفته است؟

با اتهاماتی که در آمریکا علیه رئیسی مطرح شده لغو تحریم‌ها علیه رئیس‌جمهور ایران می‌تواند برای بایدن و دولتش که از سیاست‌های حقوق بشری حمایت می‌کنند، دشوار باشد. این موضوع اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشر را نیز برانگیخته است.

اما ادامه مذاکرات احیای برجام در وین نیز یکی از اولویت‌های سیاست دولت آمریکا در قبال ایران است. آمریکا انتظار دارد با آغاز فعالیت دولت رئيسی مذاکرات برجام دوباره از سرگرفته شود.

نویسندگان نامه به این موضوع هم اشاره کردند که مذاکره‌کنندگان ایرانی در برجام اخیرا به مجلس ایران گزارش داده‌اند که دولت بایدن با لغو تحریم‌ علیه رهبر جمهوری اسلامی و رئیسی و سایر مقام‌های ارشد ایرانی موافقت کرده است.

آنها از بایدن خواستند، جزئیات توافقی که با مقام‌های ایرانی انجام داده را در اختیار کنگره قرار دهد.

ابراهیم رئیسی پنج‌شنبه ۱۴ مرداد در سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی گفت که از هر طرح دیپلماتیک که باعث لغو تحریم‌های آمریکا شود استقبال می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سخنان ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف تاکید کرد که اگر او واقعا عزم راسخی برای برداشته شدن تحریم‌ها دارد این دقیقا همان چیزی است که روز میز مذاکرات وین قرار دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی کاخ سفید گفت، پیام آمریکا به رئیس جمهوری جدید ایران همان پیامی بود که به رئیس دولت قبلی داده شد. او از ایران خواست،‌ هر چه زودتر به مذاکرات احیای برجام بازگردد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۷ اگوست ۲۰۲۱