نتانیاهو: بازگشت به رویکردهای گذشته با حکومت ایران اشتباه است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است بازگشت به رویکردهای معمول گذشته با حکومت ایران اشتباه خواهد بود. او افزود اسرائیل در برابر رویکردهایی به روال گذشته در مورد مناقشه هسته‌ای با رژیم ایران مقاومت خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) در کنفرانس خبری مشترک با رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، گفت: “بازگشت به روال معمول گذشته با ایران” خطا خواهد بود.

نتانیاهو از مقاومت اسرائیل در برابر پیش گرفتن رویکردهای معمول گذشته در مورد مناقشه بین‌المللی هسته‌ای با حکومت ایران سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نظر می‌آید این تفسیر نتانیاهو از آینده مذاکره با ایران، خطاب به جو بایدن باشد که گفته بود آمریکا آماده است به توافق برجام بازگردد.

تلاش‌های نتانیاهو در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما برای جلوگیری از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ به جایی نرسید. در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود که اسرائیل از خروج آمریکا از توافق برجام استقبال کرد.

از نظر مقامات اسرائیل، توافق برجام مانع از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه و برنامه موشکی این کشور نشده است.

نتانیاهو روز یکشنبه در کنفرانس خبری افزود: «تا زمانی که ایران کشورهای همجوار خود را تهدید می‌کند، تا زمانی که ایران به نابودی اسرائیل فرامی‌خواند، تا زمانی که ایران سازمان‌های تروریستی منطقه و جهان را با پول و سلاح تأمین می‌کند، تا زمانی که ایران همچنان به دنبال سلاح اتمی است، آنگاه دیگر نباید طبق روال معمول رفتار کنیم.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ما باید متحد شویم تا مانع از این تهدید بزرگ صلح جهانی گردیم.»

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی جو بایدن چند روز پس از اعلام مناسبات دیپلماتیک میان اسرائیل و مراکش وارد اسرائیل شد.

اوبراین گفت فشارهای دولت ترامپ بر ایران موفق بوده‌اند. او افزود توافق‌هایی که میان اسرائیل و کشورهای عربی صورت گرفته نیز به تحکیم صلح در منطقه کمک خواهد رساند.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰