نخستین روز «دفاعیات» حمید نوری در دادگاه استکهلم

حمید نوری که متهم به جنایت جنگی و مشارکت در قتل عمد زندانیان سیاسی و دگراندیشان در سال ۶۷ است، در سفری به استکهلم در ۹ نوامبر ۲۰۱۹ در فرودگاه این شهر دستگیر و راهی زندان شد. دوره‌های بازداشت او همزمان با جمع‌آوری اسناد و مدارک و شکایات قربانیان و بازماندگان آنها هر بار تمدید شد تا اینکه سرانجام در ۱۰ اوت ۲۰۲۱ محاکمه وی آغاز گشت.

حمید نوری معروف به حمید عباسی متولد ۱۳۴۰ در تهران که متهم به همکاری و مشارکت در قتل زندانیان سیاسی است، امروز ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱ (۲ آذر ۱۴۰۰) به بیان نخستین دفاعیات خود در این دادگاه پرداخته است. این دفاعیات مانند همه جلسات دادگاه به صورت صوتی در همکاری کیهان لندن و مرکز اسناد حقوق بشر ایران در یوتیوب بطور مستقیم پخش می‌شود. حمید نوری این حق را یافته تا در چهار روز به دفاع از خود بپردازد. دفاعیات وی به زبان فارسی است که همزمان به زبان سوئدی برای دادگاه ترجمه می‌شود.

در نخستین روز، این متهم به جنایت علیه زندانیان سیاسی و دگراندیشان، با دفاع جانانه از جمهوری اسلامی و جنایتکارانی مانند اسدالله‌ لاجوردی، کشتار ۶۷ را «ساختگی» و اتهاماتی را که علیه وی مطرح شده «تهوع‌آور» و «مسخره» خواند.

وی سپس به شرح طولانی مشارکت خود در انقلاب و اینکه با اسلحه سر کلاس درس حاضر می‌شده می‌پردازد و تعریف می‌کند که چگونه در سن هفده سالگی که هنوز «ریش در نیاورده» و «بسیار لاغر» بوده به خدمت زندان در می‌آید و همچنین در جبهه‌های جنگ ایران و عراق حضور می‌یابد.

وی  تمرکز صحبت‌های خود را در نخستین روز روی سازمان مجاهدین گذاشته و در ادعایی عجیب گفت که «خدا او را انتخاب کرده که پس از ۳۳ سال نماینده ملت ایران باشد!»

وی که در ابتدای بازداشت خود در سال ۲۰۱۹ اساسا انکار می‌کرد که وی همان «حمید عباسی» است، حالا مدعی شده که در این چهار ماه، یعنی از زمان شروع دادگاه در دهم اوت ۲۰۲۱، «خدا» به او کمک کرده و وی «پیروز» شده است!

حمید نوری به دفاع از ابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» نیز پرداخت. خود رئیسی یکی از متهمان این پرونده است! نوری اما با تکیه بر انتخابات نمایشی که به اذعان خود مقامات جمهوری اسلامی پایین‌ترین حد مشارکت رأی‌دهندگان را داشته و آرای ریخته نشده بیش از آرای رئیسی بوده و همچنین آرای باطله در جایگاه دوم پس از رئیسی قرار گرفتند مدعی شد که سیدابراهیم رئیسی «منتخب ملت ایران» است!

گفتنی  است که حمید نوری در جلسه امروز با اعتماد به نفس عجیب و غریبی هربار به تعریف از خود پرداخته و نه تنها درباره مهارت‌ها و قدرت آموختن خود درباره همه چیز داد سخن می‌دهد بلکه از خوش‌مشربی و خوش‌تیپی خود نیز بسیار تعریف کرده و همچنین خود را حلّال مشکلات خانواده‌ها و زوج‌ها نیز می‌داند و گفته است که بسیاری از مردم ایران با او تماس می‌گرفتند تا مشکلات‌شان را حل کنند. وی همچنین خود را فردی بسیار شاد توصیف می‌کند که از هر موضوعی می‌تواند نکته‌ای برای تفریح و خوشحالی مخاطبان پیدا کند.

همچنین وی اعتراف کرده است که پس از آنکه از کار زندان بیرون می‌رود به کار و کاسبی پرداخته و آنقدر ثروتمند می‌شود و پول جمع می‌کند که هر شب با چمدانی پر از پول به خانه می‌آمده و دخترش می‌گفته: اَه! باز بابا با اینهمه پول و کاغذ آمد خونه!

در زمان تنظیم این گزارش، دادگاه برای ناهار به مدت یکساعت و نیم تنفس داده و در ساعات بعد از ظهر و همچنین سه روز دیگر  به حرف‌های حمید نوری که بیشتر اعترافات است تا دفاعیات گوش فرا خواهد داد.

فایل صوتی تمامی جلسه قبلی دادگاه و همچنین جلسات زنده را می‌توانید بطور مستقیم در کانال یوتیوب مرکز اسناد حقوق بشر ایران گوش کنید.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن،۲۴ نوامبر ۲۰۲۱