نخست‌وزیر اسرائیل: ایران باید هزینه اقدامات خود را بپردازد

نفتالی بنت خواستار جلوگیری از ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران همزمان با مذاکرات احیای برجام در وین شد. قرار است رئیس موساد و وزیر دفاع اسرائیل درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران با مقام‌های ارشد آمریکایی گفت‌وگو کنند.

نحست‌وزیر اسرائیل در نشست روز یک‌شنبه پنجم دسامبر (۱۴ آذر) هیئت دولت با اشاره به نادیده گرفتن محدودیت‌های توافق هسته‌ای در زمینه عنی‌سازی اورانیوم در ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی باید برای پیمان‌شکنی‌های خود هزینه بپردازد.

ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای پس از یک وقفه چند ماهه دوشنبه گذشته دور هفتم مذاکرات احیای برجام را در وین آغاز کردند. این مذاکرات که آمریکا به طور غیرمستقیم در آن مشارکت دارد روز جمعه متوقف شد و احتمالا هفته آینده ادامه می‌یابد.

به نوشته روزنامه هاآرتص، نفتالی بنت می‌گوید اسرائیل باید از این فرصت استفاده کند و به “دوستان آمریکایی” بگوید، الان دقیقا زمان مناسب برای اتخاذ تدبیرها و ساز و کارهای جدید برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی و توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران است.

سردرگمی آمریکا در مقابل ایران؟

هاآرتص به نقل از یک مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده نوشت، ایالات متحده انتظار نداشته که ایران بر مواضع خود برای بازگشت به اجرای تعهدات خود مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پافشاری کند و “سردرگم” شده است.

تیم جدید مذاکره‌کنندگان هسته‌ای جمهوری اسلامی لغو کامل تحریم‌ها را شرط بازگشت به تعهدات برجامی عنوان می‌کند، سه کشور اروپایی طرف مذاکرات ایران را به زیاده‌خواهی متهم کرده و می‌گوید، گفت‌وگوهای وین به همین علت پیشرفتی نداشته اند.

گفته می‌شود که مقام‌های ارشد اسرائیلی نگرانند، درصورت موفقیت‌آمیز نبودن مذاکرات احیای برجام آمریکا به توافقی موقتی با جمهوری اسلامی بسنده کند که طبق آن، تهران در برابر برداشته شدن برخی تحریم‌ها فعالیت‌های اتمی خود را به صورت جزئی کاهش دهد.

هشدار درباره باج‌خواهی هسته‌ای ایران

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید، ایران در پی “باج‌خواهی هسته‌ای” از آمریکا است تا بتواند با لغو بخشی از تحریم‌ها به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد و منابع مالی این برنامه‌ها و حمایت از فعالیت‌های تروریستی را تامین کند.

او از کشورهای طرف مذاکره با جمهوری اسلامی در وین خواست با اتخاذ مواضع جدی و قاطع به تهران بفهمانند که نمی‌تواند در حین مذاکرات به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد.

با آغاز دور هفتم مذاکرات احیای برجام مقام‌های ارشد اسرائیل به تلاش خود برای جلوگیری از توافقی که منجر به برداشته شدن تحریم‌های علیه ایران شود افزوده‌اند و خواستار افزایش فشار بر تهران هستند.

سفر رئیس موساد به آمریکا

روزنامه “تایمز آو اسرائیل” روز یک‌شنبه گزارش داد، داوید برنه‌عا، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه (موساد) قرار است برای انجام “گفت‌وگوهای بسیار مهم” و رایزنی با مقام‌های ارشد دولت آمریکا به واشنگتن سفر کند.

رئیس موساد همزمان با چهارمین روز از دور هفتم مذاکرات در وین تاکید کرده بود، برای اسرائیل یک توافق بد با جمهوری اسلامی غیرقابل تحمل خواهد بود و این کشور اجازه دستیابی ایران به بمب اتمی را نخواهد داد.

بنابر این گزارش، یکی از هدف‌های برنه‌عا که به عنوان نماینده ویژه نخست‌وزیر اسرائیل به واشنگتن سفر می‌کند ارائه اطلاعات جدیدی درباره برنامه‌های اتمی ایران به مقام‌های آمریکایی است.

رئیس موساد همچنین قصد دارد مقام‌های دولت جو بایدن را قانع کند، وارد توافقی موقتی که شامل بازگشت کامل جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی نباشد، نشوند و در عوض فشار بر تهران را افزایش دهند.

“ادامه عملیات علیه برنامه‌های اتمی ایران”

وب‌سایت خبری Ynet به نقل از رئیس موساد سفر او به واشنگتن را بسیار مهم خوانده و نوشته است، برنه‌عا قصد دارد به اطلاع دولت آمریکا برساند که اسرائیل در صورت رسیدن به توافق با ایران، خود را ملزم به رعایت آن نمی‌داند و به اقدام علیه برنامه‌های اتمی تهران ادامه خواهد داد.

اسرائیل به طور معمول مسئولیت اقدام‌هایی را که علیه برنامه هسته‌ای ایران انجام می شود بر عهده نمی‌گیرد اما شواهد بسیاری حاکی است که این کشور در چند عملیات که خسارت‌های مهمی به تاسیسات هسته‌ای نطنز وارد کرده دست داشته است.

قرار است بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز در روزهای آینده به آمریکا سفر کند. مسئله ایران و فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز اتمی آن محور اصلی رایزنی‌های او عنوان شده است.

همزمان با آغاز مذاکرات وین، پائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در سفری سه روزه به لندن و پاریس، درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو کرد.

بنا بر گزارش‌ها لاپید در گفت‌وگو با مکرون ضمن مخالفت با برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تاکید کرده که تنها از طریق یک “نهدید نظامی باورپذیر” می‌توان برنامه‌های هسته‌ای ایران را متوقف کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی را متهم کرد که با تاکتیک مذاکره مشغول “اخاذی هسته‌ای” است و قدرت‌های جهانی باید به جای گفت‌وگو، با اعمال تدابیر سختگیرانه‌تر با برنامه‌های اتمی ایران مقابله کنند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۶ دسامبر ۲۰۲۱