ند پرایس: آمریکا سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران را محکوم می‌کند

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا توسل به خشونت در اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران را تقبیح کرد. بیش از ۱۰۰ تن از معلمان معترض از جمله در شهرهای شیراز، قزوین و شهرهای استان کردستان دستگیر شده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جریان نشست خبری پنجشنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) در واشنگتن پیرامون سرکوب‌های اخیر ایران گفت آمریکا توسل به خشونت در اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم و از حقوق معترضان در برخورداری از آزادی‌های اساسی خود حمایت می‌کند.

 پرایس یادآور شد که مردم ایران خواستار پاسخگویی حکومت به خواست‌های مشروع خود هستند و افزود “سوء مدیریت حکومت ایران” سبب شده ابتدایی‌ترین نیازهای مردم برآورده نشود.

سخنگوی وزارت  خارجه آمریکا همچنین از اختلال در دسترسی مردم ایران به اینترنت انتقاد کرد.

سخنان ند پرایس دو روز پس از آن مطرح می‌شود که گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران، نسبت به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان و اتحادیه‌های کارگری و معلمان در ایران ابراز نگرانی کردند.

این کارشناسان با صدور بیانیه‌ای گفتند که در یک ماه و نیم گذشته پنج نفر در اعتراضات گسترده‌تر به دلیل “کاربرد خشونت شدید توسط نیروهای امنیتی” کشته شده‌اند. 

در این میان دستگیری معلمان معترض روز پنجشنبه ۲۶ خرداد ادامه داشت. منابع خبری متعددی از بازداشت ۱۰۰ معلم از جمله در شیراز، قزوین و شهرهای استان کردستان خبر داده‌اند.

با وجود سرکوب شدید، اعتراض‌ها در ایران فروکش نکرده‌اند.

در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد (١۶ ژوئن) در شهرهای مختلف ایران، معلمان و فرهنگیان تجمعات اعتراضی برپا کردند. 

براساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی، تجمع معلمان در شهرهای کرج، تهران، ملایر، رشت، زنجان، اردبیل، خرم‌آباد، بندرعباس، همدان، اندیمشک، اسلام‌آباد، هرسین، آبدانان، سقز، سنندج، بوکان و مریوان برگزار شدە است. 

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۷ ژوئن ۲۰۲۲