“نشانه‌ها حاکی از تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین است”

از دبیرکل ناتو تا کاخ الیزه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا متفق‌القولند که روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد. جو بایدن خواهان برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به سایت شبکه سراسری آلمان گفته است: «همه نشانه‌ها حکایت از آن دارد که روسیه در حال برنامه‌ریزی برای یک حمله سراسری به اوکراین است.»

دبیرکل ناتو ادعای روسیه مبنی بر بازگرداندن نیروهای خود از مرز اوکراین را رد کرده و گفته است: « نیروهای روسی از مرز عقب‌نشینی نمی‌کنند، آنطور که روسیه ادعا کرده، بلکه نیروهای جدید به آنها اضافه خواهند شد.»

به گفته دبیرکل ناتو نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر این که روسیه در حال آماده‌سازی برای یک حمله است. با این حال استولتنبرگ تاکید کرده که ناتو همچنان بر یک راه‌حل سیاسی پافشاری می‌کند. او گفته است: «ما می‌خواهیم روسیه را وادار کنیم که تغییر مسیر دهد و با ما بر سر یک میز بنشیند.»

استولتبرگ موافقت با درخواست اکید روسیه برای نپذیرفتن اوکراین در پیمان نظامی آتلانتیک شمالی را ممکن دانسته اما تاکید کرده است که این تصمیم در نهایت باید از سوی ۳۰ عضو ناتو گرفته شود.

به گفته استولتنبرگ، در حال حاضر مسئله بر سر عضویت در ناتو نیست بلکه این است: «آیا ما می‌پذیریم که یک قدرت بزرگ مثل روسیه بخواهد با خشونت به سایر کشورها دیکته کند که چه کاری را می‌توانند انجام دهند و چه کاری را نه؟»

بر اساس آخرین داده‌های منابع آمریکایی، در حال حاضر ۱۵۰ هزار سرباز روس در مرز اوکراین مستقر هستند. مسکو هرگونه حمله به اوکراین را رد و تاکید کرده که پس از پایان مانور از قبل برنامه‌ریزی‌شده در این منطقه، تمامی نیروهایش را از مرز برمی‌گرداند.

در عین حال روز شنبه ۱۹ فوریه، روسیه برای نمایش قدرتش، موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش کرد.

گفت و گوی تلفنی مکرون و زلنسکی

روسای جمهوری فرانسه و اوکراین شنبه شب، ۱۹ فوریه تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند. ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین در این مکالمه تلفنی بر آمادگی کشورش برای انجام مذاکره در تنش با روسیه تاکید کرد.

به گزارش کاخ الیزه رییس جمهوری اوکراین در این مکالمه تلفنی اطمینان داده که کشورش به تحریکات روسیه در شرق اوکراین واکنشی نشان نخواهد داد و مصمم است که از بروز یک تنش جلوگیری کند.

روز یک‌شنبه نیز قرار است مکرون با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تلفنی گفت و گو کند. او دو هفته پیش نیز برای حل دیپلماتیک بحران اوکراین به مسکو سفر کرده بود.

کاخ الیزه تاکید کرد، مکرون “آخرین و ضروری‌ترین فشارها” را وارد خواهد کرد تا از وقوع یک درگیری در اوکراین یا در رابطه با اوکراین جلوگیری کند. این اقدامات شامل چشم‌اندازی برای روزهای آتی و کاهش فشار خواهد بود.

یک مشاور رییس جمهوری فرانسه گفته است: «اوضاع به شدت خطرناک است اما هنوز جا برای دیپلماسی وجود دارد.»

به گفته او اگر ضروری باشد، مکرون بار دیگر به مسکو و کیف سفر خواهد کرد تا از بروز درگیری جلوگیری کند.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، مکرون خطر حمله روسیه به اوکراین را بالا می‌داند اما این که پوتین تصمیم برای این حمله گرفته یا نه، هنوز نامشخص است.

کاخ الیزه ضمن بیان این که «هیچکس نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد، هیچکس در سر پوتین نیست» تاکید کرده است که هرچه سریعتر باید راه گریزی از این بحران پیدا شده و تنش کاهش یابد.

آمادگی آلمان برای حمایت از متحدانش در ناتو

کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع آلمان نیز اظهار داشت، روسیه تمامی آمادگی‌ها را برای انجام یک حمله انجام داده است. خانم لامبرشت به بخش خبری شبکه دو تلویزیون آلمان ZDF گفت: «ما خیلی خوب مشاوره کرده‌ایم و آماده هستیم.»

او همچنین از تصمیم ناتو برای کوتاه کردن زمان آماده‌باش دهها هزار سرباز این ائتلاف نظامی استقبال کرده است. لامبرشت درباره خطر حمله روسیه به یکی از کشورهای عضو ناتو مثل کشورهای حوزه بالتیک یا لهستان گفت: «تهدید در منطقه بسیار بزرگ است و متحدان ناتو این حق را دارند که از امنیت درخور برخوردار باشند.»

وزیر دفاع آلمان ادامه داد: «ناتو اینجاست، ما در کنار هم هستیم و مصمم هستیم که با هم بمانیم و روسیه نیز باید آمادگی این را داشته باشد که ما از متحدانمان حمایت کنیم.»

نشست اضطراری شورای امنیت

ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا روز شنبه اعلام کرد که در روزهای اخیر ۱۵۰۰ مورد نقض آتش‌بس در شرق اوکراین روی داده است. این میزان از موارد نقض آتش‌بس از آغاز سال جاری میلادی بی‌سابقه بوده است.

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا با توجه به تشدید بحران اوکراین خواهان برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در روز یک‌شنبه ۲۰ فوریه شد.

بایدن روز جمعه گفته بود، پوتین رییس جمهور روسیه تصمیم گرفته به اوکراین حمله کند.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز روز شنبه گفت، تلقی تیم امنیتی ریاست جمهوری این است که روسیه “هر لحظه” می‌تواند به اوکراین حمله کند.

هشدار جانسون

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفته است که منابع اطلاعاتی از قصد مسکو برای بزرگترین جنگ در اروپا از سال ۱۹۴۵ تاکنون خبر داده اند.

جانسون تصریح کرده است: «همه نشانه‌ها از عملیاتی‌شدن این نقشه ها از هم اکنون خبر می‌دهند.»

نخست‌وزیر بریتانیا ضمن تاکید بر این که روسیه قصد اشغال اوکراین و محاصره کی‌یف را دارد گفته است: «مردم باید از ابعاد و هزینه‌های انسانی چنین رویدادی مطلع شوند».

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۰ فوریه ۲۰۲۲