هجوم به معترضان در آبادان با گاز اشک‌آور؛ تعداد قربانیان متروپل به ۳۴ نفر رسید

یک هفته پس از فرو ریختن برج متروپل که ده‌ها کشته و مفقود بر جای گذاشته است، آبادان شامگاه دوشنبه ۹ خرداد بار دیگر صحنه اعتراضات مردمی بود. این اعتراضات اما با خشونت نیروهای امنیتی مواجه شد.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در مقابله با معترضان به گاز اشک‌آور متوسل شده‌اند. همچنین صدای تیراندازی در این ویدیوها شنیده می‌شود، اما جزییات رخداد مشخص نیست.

در همین حال روز سه‌شنبه آمار قربانیان این حادثه به ۳۴ نفر رسید.

سخنگوی حادثه ساختمان متروپل در آبادان روز سه‌شنبه، دهم خردادماه، گفت: «با پیدا شدن پیکر یکی دیگر از شهروندان آبادانی از زیر آوار تعداد جان‌باختگان متروپل به ۳۴ نفر رسید.»

بامداد سه‌شنبه ویدیوهایی نیز از شعارهای معترضان علیه حکومت ایران منتشر شد که گفته می‌شود مربوط به بوشهر است. این ویدیوها از آن جهت می‌تواند شامگاه دوشنبه ضبط شده باشد که برخی معترضان پرچم‌ها و نشان‌های تیم فوتبال استقلال تهران را به همراه دارند و به نظر می‌آید در جشن قهرمانی تیم محبوب خود شرکت کرده بودند.

از جمله شعارهایی که در این ویدیوها شنیده می‌شود، «مرگ بر دیکتاتور» است و همچنین «دشمن ما همین‌جاست، دروغ میگن آمریکاست».

این میان در شماری از شهرهای استان خوزستان جو شدید امنیتی گزارش شده و گزارش‌ها از قطع اینترنت تلفن همراه در این شهرها حکایت دارد.

روز دوشنبه مقامات آبادان اعلام کردند که تعداد کشته‌شدگان حادثه متروپل به ۳۳ نفر رسیده است.

فرو ریختن این برج و بی‌توجهی دولت و حکومت به اندوه و عصبانیت مردم آبادان اعتراضات به فساد در ساختار حکومت را در این شهر جرقه زد؛ اعتراضاتی که پس از آن در برخی شهرهای دیگر ایران ادامه یافت.

در حادثه فرو ریختن متروپل آبادان، برخی مقامات جمهوری اسلامی نیز اعتراف کرده‌اند که در جریان ساخت این برج زدوبند گسترده‌ای بین مالک اصلی برج با شهرداری و برخی مقامات رخ داده است.

حسین عبدالباقی که سازنده و مالک برج متروپل است و مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند زیر آوار کشته شده است، متهم شده که با چراغ سبز مسئولان شهری و زدوبند با مقامات، اقدام به ساخت‌وساز خارج از ضوابط قانونی کرده است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۳۱ می ۲۰۲۲