هراس از آزادیخواهی دهه‌ هشتاد و نودی‌ها؛ پلمب کافی‌شاپ‌ها، افزایش گشت ارشاد اسلامی و رصد آرایشگاه‌ها در شیراز

تجمع نوجوانان در شیراز بدون حجاب و با پوشش عادی همچنان با واکنش مقامات استانی و کشوری روبروست. ده‌ها کافی‌شاپ در شیراز پلمب شده، آرایشگاه‌های زنانه برای رعایت «شئونات اسلامی» زیر فشار شدید اداره اماکن و نیروی انتظامی قرار گرفته‌اند و حضور گشت ارشاد اسلامی در شهر پررنگ‌تر از گذشته شده است.

در آخرین روز خردادماه، برنامه‌ای با عنوان «روز جهانی اسکیت بورد» در بلوار «چمران» شهر شیراز برگزار شد. در این تجمع ده‌ها دختر و پسر نوجوان دهه‌ هشتادی و نودی بدون حجاب و اکثرا با پوشش عادی که بر خلاف توقع و ایده‌آل‌های جمهوری اسلامی است حضور داشتند.

انتشار ویدئوهای این تجمع طی روزهای گذشته با واکنش‌های شدیدی از سوی مقامات مختلف استانی و کشوری، و همچنین مذهبیون خشک‌مغز حامی جمهوری اسلامی روبرو شده است. اکنون با گذشت ۱۰ روز گزارش‌ها حکایت از فشارهای نیروی انتظامی و اداره اماکن برای بستن بیشتر فضای اجتماعی شهر و فشار به مردم شیراز دارد.

یکی از آخرین اقدامات مقامات حکومتی پلمب ده‌ها کافی‌شاپ در شهر شیراز بوده است. بر اساس گزارش‌ها دست‌کم ۲۰ کافه محل دیدار نوجوانان و جوانان به دستور اداره اماکن این شهر پلمب شده است.

روزنامه اینترنتی «فراز» به نقل از یکی از کافه‌داران شیراز نوشته که «ساعت ۲ آمدند گفتند ساعت ۱۲ می‌آییم پلمب‌تان می‌کنیم». این کافه‌دار گفته که از ۴ روز پیش کرکره مغازه‌اش را بالا نداده و می‌گوید هیچ امیدی به زمان بازگشایی مجددش ندارد.

کافه آبی، کافه ۴۰۴، رستوران بن کتو، کافه جنیوس و بوک‌لند شیراز از جمله معروف‌ترین کافی‌شاپ‌‌هایی هستند که طی روزهای گذشته پلمب شدند.

موج فشارها اما فقط به پلمب کافی‌شاپ‌ها ختم نشده و فشارهای همه‌جانبه برای امنیتی کردن و بستن فضای اجتماعی شیراز در جریان است.

آرایشگاه‌ها به ویژه آرایشگاه‌های زنانه زیر رصد شدید نیروی انتظامی و اماکن قرار دارند تا «شئونات اسلامی» در آنها رعایت شود. همچنین شمار پیامک‌های تذکر و توقیف اتومبیل به دلیل «بدحجابی» نیز با افزایش قابل توجهی روبرو شده و حضور نیروها و ون‌های گشت ارشاد اسلامی در شهر خیلی پررنگ‌‎تر از قبل ادامه دارد.

این در حالیست که پیشتر لطف‌الله شیبانی فرماندار شیراز سه روز پس از برگزاری در شیراز اعلام کرد که تا کنون ۱۰ نفر از عوامل برپایی این تجمع بازداشت شدند. فرماندار شیراز بازداشت‌شدگان را «عوامل مؤثر» و «مسئولان مربوطه ورزشی» خوانده و مدعی شده «هیچ نوجوانی» بازداشت نشده است.

لطف‌الله شیبانی افزوده بود که «طبق بررسی‌های انجام شده و بر اساس اقدامات ضابطین قوه‌ قضاییه و نیروی انتظامی، مراسمی که در بلوار چمران برگزار شده با طرح و برنامه قبلی بوده است.»

در روزهای گذشته رسانه‌های اصولگرا و مقامات نظام با استفاده از عباراتی چون «هنجارشکنی» و «رواج بی‌اخلاقی» نسبت به برگزاری چنین تجمعی از سوی نوجوانان واکنش نشان دادند و برخی از هواداران نظام با سازماندهی حکومتی در همان محل تجمع ورزشی جوانان، نماز وحشت خوانده‌اند!

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در شورای اسلامی شهر تهران مدعی شد: «از این دختران نوجوان در قالب تجمع سوء استفاده شده بود» و «برای نظام جمهوری اسلامی ایران با تعداد زیادی شهید و سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی زیبنده نیست که چنین اتفاقاتی را شاهد باشیم!»

حسین حقایقی مدیرکل حوزه اجتماعی و فرهنگی استاندار فارس نیز این اتفاق را محکوم کرد و از برخورد قانونی و سلبی در مقابل بی‌حجابی در استان خبر داد. وی با اشاره به ایجاد قرارگاه عفاف و حجاب در این شهر چنین رخدادهایی را در شأن شیراز، سومین «حرم اهل بیت» ندانست و تاکید کرد که بر اساس قانون، کشف حجاب جرم آشکار است و باید با آن برخورد شود.

این واکنش‌ها همچنین ادامه دارد. حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده «خمینی‌شهر» (همایونشهر) در مجلس شورای اسلامی روز گذشته خواستار برخورد با نوجوانان شرکت‌کننده در تجمع چند روز پیش شیراز شد و گفت: «هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ شرعی، در اینباره قانون صریح داریم و توجیهاتی از این‌ دست که این تجمعات، مجوز داشته است، منکر برخورد نمی‌شود.»

اینهمه در حالیست که دکتر محمدعلی فیاض‌بخش روانشناس اجتماعی در مطلبی با عنوان «مدتی گیر دادن به مو و ابروی پسران و دختران را رها کنید» در روزنامه اطلاعات نوشته که «تبلیغات شبانه‌روزیِ بارشیِ ایدئولوژیک را مدتی به نفع اخلاق مدنی و ایجاد فضا برای تعاون‌های جمعی و کمپین‌های اجتماعی و میدان‌دادن به حضور هویت‌ساز و غرورآفرین نوجوانان کم کنید.»

در این مطلب آمده که «در مدارس، خسته‌ی تکالیفِ بارشی و تلقینی دینیشان نکنید؛ به موی سر و ناخن و ابروی دختر و پسر دهکده‌ی جهانی بی‌در و پیکرِ امروز گیر ندهید؛ در عوض با او رفیق و همدل شوید و امکانات تخلیه‌ی انرژی‌اش را در ورزش و سفر و باشگاه و مسئولیت مدرسه‌ای فراهم‌کنید و امنیت گردش و تفریح سالم و خوش‌خلقی و دوری از بیم حساب و کتاب خیابانی و «ارشادی» را به او هدیه نمایید.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱ جولای ۲۰۲۲