وحدا سیلانی، شهروند بهایی جهت تحمل حبس به زندان کرمان منتقل شد

وحدا سیلانی، شهروند بهایی ساکن کرمان روز یکشنبه ۲۳ آذرماه پس از حضور در دادگاه انقلاب این شهر بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان کرمان منتقل شد. خانم سیلانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب کرمان به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

خانم سیلانی پیشتر طی احضاریه‌ای جهت پاره‌ای توضیحات به دادگاه انقلاب کرمان احضار شد و روز یکشنبه پس از حضور در دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان کرمان منتقل شد.
وحدا سیلانی در تاریخ ۸ دیماه ۱۳۹۸، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان کرمان منتقل شد. ماموران در زمان بازداشت منزل خانم سیلانی را مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی ایشان را ضبط کرده و با خود برده بودند.

وی در تاریخ ۲۵ دی ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

خانم سیلانی مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب کرمان محاکمه و به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهائیت به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰