ولی‌الله شیراندامی، بازیگر سینما و تئاتر درگذشت

ولی‌الله شیراندامی، کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما، ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ در سن ۸۸ سالگی با زندگی وداع گفت. او یک روز قبل از مرگ، با سطح هشیاری پایین در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در تهران بستری شده بود.

ولی‌الله شیراندامی در شهر مرو در ترکمنستان به دنیا آمده اما در ایران بزرگ شده بود. او که تحصیل‌کرده رشته تئاتر بود، در سال ۱۳۴۶ با فیلم “زن خون‌آشام” به کارگردانی مصطفی اسکویی به سینما پیوست.

شیراندامی در سال ۱۳۵۰ با سریال “دلیران تنگستان” وارد تلویزیون شد و در سریال‌های دیگری چون سمک عیار، مختارنامه و آژانس دوستی نیز ایفای نقش کرد. پس از انقلاب، مخاطبان تلویزیون او را به خاطر ایفای نقش سلیمان در سریال مختارنامه می‌شناختند.

آخرین حضور این هنرمند در سینما به سال ۱۳۸۳ و بازیگری در فیلم “جایی برای زندگی” باز می‌گردد. فیلمی که دو جایزه سیمرغ بلورین کارگردانی و جلوه‌های ویژه جشنواره فجر را ربود.

شیراندامی سال‌های آخر عمرش را با بیماری دیابت سپری کرد و به دلیل زخم‌هایی که در پایش داشت، به سختی می‌توانست حرکت کند. هنر کمدی، نوشته ادواردو فیلیپو، آخرین نمایشی بود که او در سال ۱۳۹۱ به روی صحنه برد. شیراندامی کتابی نیز تحت عنوان “تحلیل کارگردانی نمایشنامه مرگ پیش‌هور” تالیف کرده است.

آخرین کار او در عرصه تئاتر، کارگردانی نمایش “مرگ فروشنده” اثر آرتور میلر در سال ۱۳۵۴ بود. یدالله شیراندامی و رضا بیک‌ایمانوردی، هنرپیشگان قدیمی و درگذشته سینما، برادر و پسرعموی او بودند.

ولی‌الله شیراندامی در طول سال‌های بیماری و پس از قطع شدن انگشت پایش، از بی‌توجهی‌ها و مخارج سنگین درمان گلایه کرده بود.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ فوریه ۲۰۲۰
تصویر برگرفته از سایت سلام سینما