پمپئو: اجازه نمی‌دهیم پکن در دریای جنوبی چین امپراطوری دریایی تشکیل دهد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ادعای حق حاکمیت چین بر دریای جنوبی چین غیر قانونی است.

در تازه‌ترین تحول در دور تازه اوج‌گیری تنش‌های میان واشنگتن و پکن وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در بیانیه‌ای تند به شدت به چین تاخت و به این کشور هشدار داد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد پکن با دریای جنوبی چین به عنوان بخشی از امپراطوری دریایی خود رفتار کند.

ایالات متحده مدت‌ها است ادعاهای پکن را در دریای جنوبی چین که هم محل ذخایر با ارزش نفت و گاز و هم یک آب‌راه حیاتی برای تجارت جهان است، رد می‌کند اما هیچ وقت تا این اندازه تند در این خصوص موضع‌گیری نکرده بود.

آقای پمپئو در بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید: «ایالات متحده از (اقیانوس) هند-آرام آزاد و باز پشتیبانی می‌کند. سیاست ما در این منطقه بسیار شفاف است؛ ادعاهای پکن درباره منابع فراساحل بخش عمده‌ای از دریای جنوبی چین کاملا غیرقانونی است.»

این موضع وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص این منطقه در حالی طرح می‌شود که این کشور سال‌ها در خصوص اختلافات چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا در این منطقه همچون ویتنام و فیلیپین موضع خاصی نگرفته بود. مناطق مورد منازعه در دریای جنوبی چین مورد ادعای چین، تایوان، فیلیپین، اندونزی، ویتنام، مالزی و برونئی است. در حالی‌که چین در حال حاضر کنترل بخش عمده‌ای از این مناطق را در اختیار دارد و با ایجاد پایگاه های نظامی به تقویت مواضع خود پرداخته است.

چین روز سه‌شنبه به بیانیه وزیر خارجه ایالات متحده واکنش نشان داد و ادعای واشنگتن در خصوص غیرقانونی بودن حق حاکمیتی چین بر دریای جنوبی چین را «کاملا غیر موجه» خواند. سفارت چین در آمریکا در این رابطه اعلام کرد: «ما به آمریکا توصیه می‌کنیم صادقانه به تعهد خود مبنی بر عدم طرفداری از یک طرف در موضوعات حاکمیت ارضی پایبند باشد و به تلاش‌های کشورهای منطقه برای ایجاد صلح پایدار در دریای جنوبی چین احترام بگذارد و همچنین به تلاش‌های خود برای مختل کردن صلح و ثبات منطقه‌ای پایان بخشد.»

تنش‌های چین و آمریکا بر سر منطقه جنوبی چین، تازه‌ترین دور بالا گرفتن اختلافات میان دو کشور بر سر موضوعات مختلف است. پیش از این و به دنبال اعمال تحریم بر مقام‌های چینی، پکن هم در پاسخ چندین مقام آمریکایی را که در خصوص وضعیت مسلمانان اویغور ابراز نگرانی کرده بودند تحریم کرده بود.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰