چندین انفجار کی‌یف را به لرزه درآورد

به گفته شهردار کی‌یف روز یکشنبه ۵ ژوئن چند انفجار پایتخت اوکراین را به لرزه درآورده است. اوکراین اعلام کرد، بخشی از شهر سیویرودونتسک در شرق این کشور را از نیروهای روسیه بازپس گرفته است.

بامداد روز یکشنبه ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) چندین انفجار شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین را به لرزه در آورد. ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف در کانال تلگرام ضمن اعلام این خبر نوشت که انفجارها در مناطق دارنیتسکی و دنیپروفسکی رخ داده و نیروهای امدادی به این مناطق اعزام شده‌اند.

شهر کی‌یف پس از چندین هفته مقاومت ارتش اوکراین از زیر آتش نیروهای روسیه درآمد و زندگی در آن تقریبا عادی شده بود. روسیه پس از آنکه از تصرف کی‌یف ناامید شد، نیروهایش را به سمت شرق اوکراین سوق داد و در آنجا متمرکز شد.

بازپس گیری بخشی از سیویرودونتسک

اوکراین اعلام کرده که توانسته است، در یک ضدحمله بخشی از شهر سیویرودونتسک را از نیروهای روسیه بازپس بگیرد. مسکو اما در مقابل اعلام کرده که نیروهای روسیه در این شهر پیش رفته‌اند. این اخبار نمی‌تواند به طور مستقل راستی‌آزمایی شود.

شهردار سیویرودونتسک در تلویزیون دولتی اوکراین گفت، نبرد خیابانی در این شهر در سراسر روز شنبه ۴ ژوئن ادامه داشتهاست.

اولکساندر استریوک افزود: «وضعیت بحرانی و پیچیده است…ارتش ما هرکاری بتواند انجام می‌دهد تا دشمن را از شهر بیرون کند.» او در عین حال از کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو در این شهر خبر داد.

شهردار سیویرودونتسک پیشتر گفته بود، از آغاز تهاجم روسیه تا کنون دست‌کم هزار و ۵۰۰ نفر در این شهر کشته شده‌اند. همچنین بر اثر حملات نیروهای روسی حدود ۶۰ درصد ساختمان‌های شهر تخریب شده و تنها بین ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر در آن باقی مانده‌اند.

شهرهای لیسیاچانسک و سیویرودونتسک در شرقی‌ترین مناطق اوکراین قرار دارند و درگیری‌های شدید در مناطق اطراف، نیروهای اوکراینی مدافع این دو شهر را با خطر محاصره شدن کامل روبرو کرده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۵ ژوئن ۲۰۲۲