چهارمین تجمع سراسری فرهنگیان، ده ها معلم بازداشت شدند

امروز ۲۳دی ماه تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان بازنشسته، در تهران مقابل مجلس بهارستان و دهها شهر کشور در اعتراض به عدم اجرای رتبه بندی و همسان سازی برگزار شد. این تجمعات در پاره ای از شهرها از جمله در تهران، شیراز و اصفهان با حضور چشمگیر نیروهای سرکوب همراه بود. بر اساس گزارش ها معلمان از جمله در شیراز و تهران با وجود جو شدید امنیتی موفق شدند تجمع اعتراضی خود را آغاز کنند.

شبکه های خبری همچنین از حضور گسترده پلیس، نیروهای امنیتی، خودروهای پلیس در مبادی ورودی مترو بهارستان و خیابان‌های اطراف منتهی به مجلس در تهران خبر دادند.

بر اساس این گزارش ها در اصفهان، شیراز، اهواز و نوشهر تعدادی از معلمین معترض بازداشت و به محل های نامعلوم منتقل شده اند. تاکنون هویت پیروز نامی فعال صنفی معلمان اهواز و محسن عمرانی از فعالین صنفی بوشهر و محمود ملاکی عضو هیات مدیره کانون بوشهر از میان بازداشت شدگان محرز شده است. گزارش ها حاکی از دستگیری تعدادی دیگر از معلمان اهواز است.

محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان و زندانی سیاسی سابق،‌ ویدیویی را در حساب توییتر خود منتشر کرده که حاکیست ماموران امنیتی و انتظامی در اصفهان تعداد بسیاری از معلمان معترض را در جریان تجمع سراسری امروز پنجشنبه معلمان بازداشت کرده‌اند.

تجمع اعتراضی معلمان در بوشهر در همان آغاز کار با تهدید نیروهای سرکوبگر امنیتی روبرو شد که با ایستادگی و مقاومت معلمان تجمع برگزار شد. در شیراز نیز نیروهای گارد در وسط تجمع و در میان معلمان حضور چشمگیر داشتند. از جمله در قم مسئول حراست آموزش و پرورش اجازه خواندن بیانیه را به برگزارکنندگان تجمع نداد.

معلمان در تهران با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی شعارهایی از جمله «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن» سر دادند. معلمان شهرهای مختلف کشور امروز در موج جدید تجمع سراسری خود برای آزادی معلمان زندانی از جمله اسماعیل عبدی و مهدی فتحی، از فعالان صنفی این حوزه، شعار سر دادند. همچنین در تجمع اعتراضی در کرمانشاه سرود یار دبستانی توسط معلمین همخوانی شد. تجمع اعتراضی معلمان در یاسوج با سخنرانی رسول بداقی همراه بود.

این تجمعات برای چهارمین بار طی دو ماه گذشته، در شهرهای مختلف ایران از جمله در مشهد، یزد، کرمانشاه، نکا، ساری، رشت، تهران، ایذه، همدان، اصفهان، سنندج، خرم آباد، یاسوج، نیشابور، ابهر، بیجار، سقز، خمینی شهر، قم، دهگلان، شیروان، جایزان، ارسنجان، شیراز، اندیمشک، بهبهان، چالوس، بروجرد، شهرکرد، البرز، بوکان، مریوان، زنجان، بیجار، بجنورد، اهواز، لاهیجان، کرج، ایلام، اردبیل، آبدانان، لردگان، بانه، دلفان، قزوین، بوئین زهرا، کامیاران، خدابنده، شهرضا، پلدختر، سردشت، بوشهر، بابل، اراک، جلفا، نوشهر، خرمشهر، کرمان، شهربابک، رضوانشهر، میاندآب، لنگرود، الیگودرز، اسلام آبادغرب و … با درخواست اجرای کامل رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق و همچنین آزادی معلمان زندانی برگزار میشود.

در اغلب این تجمعات «معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «قلم بر تفنگ غالب است» و «اجرای همترازی، بدون حقه‌بازی» از جمله شعارها و نوشته‌های در دست معترضان بود.

برگفته ای از سایت اخبار روز، ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲